İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen ve 6 vatandaşın yaşamını yitirmesine neden olan bombalı terör saldırısına ilişkin Hüsam A.K. isimli örgüt mensubu Suriye Azez'de Türk emniyet güçlerince yakalanarak gözaltına alındı.

İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıya yardım ve yataklık ettiği belirlenen "Hüsam kod adlı terör örgütü üyesi, Suriye'nin Azez kentinde Türk polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Böylelikle saldırıyla ilgili gözaltı sayısı 51'e yükseldi.

İstiklal Caddesi'nde pazar günü 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashir'le irtibatlı olanların yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları çalışmalarda saldırının yapılmasına yardım ve yataklık ettiğini tespit ettikleri Hüsam kod adlı bir teröristin Suriye'ye kaçtığını belirledi. Suriye'de görevli Türk polis ekiplerine bilgi verilmesi üzerine, Azez'de operasyon gerçekleştirildi. Hüsam, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Böylelikle saldırıyla ilgili gözaltına alınanların sayısı 51'e yükseldi.

Vekil yumruklayan AK Parti'linin cezası belli oldu Vekil yumruklayan AK Parti'linin cezası belli oldu

ALBASHİR İFADESİNİ DEĞİŞTİRMEDİ

Öte yandan saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashir'in de ifadesi alınmaya devam ediyor. Albashir'in mülakatın ardından, avukat huzurundaki resmi ifadesinde de saldırı emrini PKK/KCK/PYD/YPG terör örgütü içerisinde sözde üst düzey olarak istihbarat biriminde faaliyet yürüten "Hacı kod" adlı teröristin verdiğini söylediği öğrenildi. Albashir'in, 2 ay Mümbiç'te kaldıktan sonra 4 ay önce Türkiye'ye geldiğini ve bombayı da Hacı'nın 'patlat' emrinden sonra patlattığını söylediği belirtildi.