Kobani davasında yargılanan Ahmet Türk, Alp Altınörs gibi çok sayıda isme ceza verildi.

Dem Parti sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada verilen kararlara tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada "Kobanî Kumpas Davasında rehin tutulan arkadaşlarımıza verilen cezalar bizleri yıldıramaz. Demokratik siyasete darbe vuranlar şunu bilsin ki kumpaslarınızı çökerteceğiz, bizler kazanacağız, halklar kazanacak!" ifadeleri kullanıldı.

SEZAİ TEMELLİ'DEN KOBANİ DAVASINDA ÇIKAN CEZALARA TEPKİ

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, Kobani Davası'nda bugün açıklanan mahkumiyet kararlarına TBMM Genel Kurulu'nda tepki gösterdi. Temelli, şunları söyledi:

"Ceza yağdırıyor mahkeme heyeti ve büyük bir adaletsizliğe imza atıyor. Kara bir gün yaşıyoruz. Bu karanlık bu Meclis'İn üzerine çökmüş durumdadır. Hukuku tanımamak bu Meclis'i tanımamaktır. Bugün yargılanan arkadaşlarımız bu kara güne direnen arkadaşlarımızdır. Kobani Kumpas Davası'na direnenlere ceza yağdırarak intikam almak isteyenler bu ülkenin özlwmini duyduğu barışı dinamitlemeye devam ediyorlar. Çok öfkeliyiz, bu ülkede barış, demokrasi diyenlere bu cezaları verenler en büyük kötülüğü bu ülkeye yapmaktadırlar. Son sözü direnenler söyler, son sözü mutlaka ama mutlaka biz söyleyeceğiz. Bu adaletsiziğe imza atanlar tarihin çöp sepetinde debelenmeye devam edecekler. Bİr siyasi mühendislik yaptılar, 2 tweetle sandılar ki onun arkasına sığınarak bu mühendisliklerini saklayabilecekler, saklayamazsınız. Bugün bu Meclis'in anaysa yapmasını istiyorsunuz, bu Meclis'te olmayan, yargılanan, siyasetten men edilen arkadaşların olduğu ülkede anayasa yapılabilir mi? Selahattin Demirtaş'ın, Figen Yüksekdağ'ın, Gültan Kışanak'ın, Sabahat Tuncel'in olmadığı bir yerde anayasa yapılabilir mi? Onların mücadelesi demokratik anayasa mücadelesidir. Siz demokratik cumhuriyetten, anayasadan kaçarak yaptığınız belgenin adı 12 Eylül'de Anaysası gibi bir vesayet belgesi olur. Meclis bürokratik vesayet altındadır, mafyanın, çetelerin vesayeti altındadır. Arkadaşlarımıza yağdırdığınız cezalarla gününüzü kurtaramazsınız. Bu iddianameyi IŞİD'in bir mahkemesi olsa kabul etmez. Siz kalktınız bunu kabul ettiniz. Bizim özgürlük, barış, adalet mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de devam edecek. Bu utanca son verme sorumluluğu bu Meclis'tedir. Burada bir temsiliyetle varsınız, buna sırtınızı dönüp çetelerin aklıyla milletvekilliği yapamazsınız. Teslim olamazsınız, teslim olduysanız da yeriniz burası değildir."

MECLİS'TE PROTESTO BAŞLADI

Öte yandan Meclis'te bulunan CHP'li ve DEM Partili vekiller, kararın açıklanmasının ardından Meclis'te sıralara vurarak kararı protesto etti.

EŞ GENEL BAŞKANLARDAN TEPKİ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Hukuk tarihine bugün yine kara bir leke sürüldü. Çetelerin, insanları katledenlerin serbest bırakıldığı, binlerce faili meçhul cinayet işleyen JİTEM davalarının aklandığı bir süreçte Kürt ve devrimci siyaseti bugün cezalandırıldı. Biz bu cezaları, bu kararı tanımıyoruz. Kobani kumpas Davası'nda yargılananlar özgürdür" dedi. Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları ise "Faşizme geçit vermeyeceğiz. Bu karar IŞİD lehine verilmiştir" ifadelerine yer verdi.

Tuncer Bakırhan'ın konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde: 

"Biz bu cezaları tanımıyoruz, biz bu kararı tanımıyoruz. Kobanê kumpas davasında yargılananlar Kürtlerin, kadınların, gençlerin gönlünde beraat etmişlerdir, özgürlerdir. İstiklal Mahkemelerinin ruhu, darbe yargılamalarının ruhu hortlamıştır. 21. yüzyılda normalleşme, yumuşama mesajlarının verildiği bu süreçte, HDP, Kürt siyaseti, devrimciler, demokratlar siyaset sahnesinden silinmeye çalışılmıştır.

"KARARLARINI TANIMIYORUZ"

31 Mart'ta Kürtler, emekçiler aslında bu adaletsiz sisteme, iktidarın etkisi altındaki bu yargı kararlarına büyük bir cevap verdi. Bu cevabı almayanlar bugün Türkiye'nin geleceğin büyük bir kötülük yapmışlardır. Çok iyi bilsinler biz Kürtler, emekçiler, yoksullar her zaman olduğu gibi omuz omuza, dayanışarak bu kararları boşa çıkaracağız. Arkadaşlarımız bir gün mutlaka özgürleştireceğiz. Selahttinlerle, Figenlerle birlikte mücadele edeceğiz. Bu kararı verenleri lanetliyor, kararlarını tanımadığımızı belirtiyor, dostlarımızı saygıyla selamlıyoruz."

"IŞİD LEHİNE KARAR VERİLDİ"

Tülay Hatimoğulları'nın konuşması ise şu şekilde: 

3 ilçe ve 4 beldede 58 bin 259 seçmen yeniden oy kullanacak 3 ilçe ve 4 beldede 58 bin 259 seçmen yeniden oy kullanacak

 "Bugün Sincan Adliyesi'nde bir hukuk katliamına tanıklık ettik. Arkadaşlarımız yüzlerce yılla cezalandırılmıştır. Bu bir yol ayrımıdır. İddianame nasıl saraydan yapıldıysa bu karar da aynı odaklardan gelmiştir. Türkiye'de yargı diye bir şey kalmamıştır. Şu an bir hukuki darbe, bir siyasi darbe daha gerçekleşmiştir. Yargılanan arkadaşlarımız bütün dünyanın vicdanında beraat etmiştir" 

"Faşizme geçit vermeyeceğiz. Bu karar IŞİD lehine verilmiştir."

Kaynak: ANKA, Gerçek Gündem