İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth 96 yaşında hayatını kaybetti. Peki Kraliçe Elizabeth kimdir? Kraliçe Elizabeth hakkında az bilinen gerçekler!

İngiltere kraliçesi Elizabeth Alexandra Mary yani Kraliçe II. Elizabeth, dün 96 yaşında hayatını kaybetti. Bütün dünyada büyük yankı uyandıran bu ölümün ardından İngiltere'de yas ilan edildi, ülkede bayraklar yarıya indirildi, etkinlikler iptal edildi, Kraliyet Ailesi, resmi internet sitesini geçici olarak kullanıma kapattı. Kraliyet konutları ve hükümet binalarındaki bayraklar yarıya indirilirken, kültür ve spor etkinlikleri iptal edilmeye başlandı. Kraliçe'nin ölümü üzerine başlayan ulusal yasın, cenaze töreni gerçekleşene kadar sürmesi bekleniyor.

Kraliçe Elizabeth kimdir?

Dünya gündemine bomba gibi düşen bu ölüm haberinin ardından Kraliçe Elizabeth, Prenses Diana, tahta çıkan Galler Prensi Charles ve eşi Camilla Rosemary sosyal medyada en çok konuşulan isimler oldu. Peki 96 yaşında hayata gözlerini yuman ve 70 yıl tahtta kalan Kraliçe Elizabeth kimdir?

Aşkı İçin Tahttan Vazgeçen Prens Philip'in Hayatıyla İlgili 25 İlginç Bilgi

Kraliçe 2. Elizabeth, 21 Nisan 1926'da Londra'da dünyaya geldi. Babası VI. George, annesi Elizabeth Bowes-Lyon, kız kardeşi ise Prenses Margaret olan Kraliçe Elizabeth; babasından sonra tahta çıkabilecek iki varisten biriydi. Amcası VIII. Edward'ın tahta çıkacağını düşünen Elizabeth kraliçe olmayı aklına getirmiyordu.

Meteoroloji 4 bölge için uyardı! Sağanak var... Meteoroloji 4 bölge için uyardı! Sağanak var...

Çocukluğundan itibaren tahta çıkma ihtimaliyle eğitilen Elizabeth, 20 Kasım 1947'de Yunanistan ve Danimarka prensi olan Philip Mountbatten ile evlendi. 

Geleceği Kralı ve Kraliçesi'nin 3 erkek bir kız çocuğu oldu.

Charles Philip Arthur George Mountbatten Prens Charles 14 Kasım 1948 tarihinde dünyaya geldi. Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Philip'in tek kızı Prenses Anne, 15 Ağustos 1950'de dünyaya geldi. Çiftin ortanca oğlu Prens Andrew 19 Şubat 1960 tarihinde dünyaya geldi. Kraliçe'nin en küçük oğlu Prens Edward 10 Mart 1964 tarihinde dünyaya geldi.

Elizabeth, babasının ani vefatıyla ve amcasının kraliyeti değil de kendi evliliğini seçmesinin ardından 6 Şubat 1952'de tahta çıkarak Topluluk Başkanı ve yedi ülkenin kraliçesi oldu.

9 Eylül 2015'te Kraliçe Victoria'nın saltanatını geride bırakarak Britanya'nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren kraliçesi olan Kraliçe Elizabeth 8 Eylül 2022'de hayatını kaybetti.

Kraliçe Elizabeth hakkında az bilinen gerçekler

Ani ölümünün ardından, nadiren röportaj veren ve özel hayatını bir sır gibi saklayan Kraliçe Elizabeth hakkındaki gerçekler de merak konusu oldu.

İşte farklı ritüellerinden kraliyet haklarına, sahip olduğu hayvanlardan evliliğine kadar Kraliçe Elizabeth hakkında az bilinen gerçekler: 

Kraliçe’nin Corgi sevgisi

Hayvanlara düşkünlüğü ile bilinen Kraliçe Elizabeth'in Corgi cinsi köpeklere duyduğu sevgi herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak, Kraliçe’nin Corgi hayranlığı nasıl başlamıştır pek bilinmez. Babası VI. George’un evlerine aldığı bir Corgi ile başlayan sevgisi, doğum gününde hediye gelen bir başka Corgi ile pekiştirilmiş oldu. O günden beri de sahip olduğu Corgi’ler’ine hep özenle ve sevgiyle bakan Kraliçe Elizabeth otuzdan fazla Corgi’ye sahip.

Kraliçe Elizabeth'in iki doğum günü var

21 Nisan 1926'da doğan Kraliçe Elizabeth'in "resmi" doğum günü ulus tarafından Haziran'ın ikinci Cumartesi günü kutlanıyor. Doğum günü 1748'den beri geleneksel bir kutlama haline gelerek her yıl düzenlenen Trooping the Colour geçit töreninde kutlanıyor.

Geçmişte, Kral ve Kraliçe'lerin doğum günleri özel bir günde belirlenirdi ve bugün onların doğum günü olmazdı. Kraliçe Elizabeth'in de doğum gününün haziran ayında kutlanmasının nedeni ise havaların ısınmış olması ve açık havada kutlama yapılabilecek olması.

Kraliçe Elizabeth Arsenal taraftarı

Arsenal taraftarı olan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, 2016'da Avam Kamarası'ndaki konuşmasında, ''Şimdi, Kraliçe'nin siyasetin kesinlikle üstünde olduğunu biliyoruz. O futbolun da üstünde olabilir ancak yerel halktan birçok kişi onun özel hayatında aslında bir Arsenal taraftarı olduğuna dair bu epey gizli görüşü saklıyor" sözleriyle Kraliçe Elizabeth'in Arsenal taraftarı olduğunu açıklamıştı.

Ayrıca kulübün eski orta saha oyuncusu Cesc Fabregas da Kraliçe Elizabeth'in 2007'de Buckingham Sarayı'ndaki resepsiyonda ona Arsenal taraftarı olduğunu söylediğini iddia etmişti.

Kraliçe yaklaşık 100 film ve TV programında canlandırıldı

The Crown'ın çekimleri durduruldu | PolitikYol Haber Sitesi

Netflix'in The Crown dizisinde onu canlandıran Claire Foy'un ve Kraliçe (The Queen) filmindeki II. Elizabeth rolüyle Oscar kazanan Helen Mirren'ın rolleri çok konuşulsa da IMDb verilerine göre  Kraliçe Elizabeth, ekranlara çıkan oyuncular tarafından yaklaşık 100 kez canlandırıldı.

Kraliçe Elizabeth'in gece rutini

kraliçe2.jpg

Kraliçe Elizabeth, her gece yatmadan önce bir kadeh şampanya içerdi. Kraliçe'nin kuzeni Margaret Rhodes'ın açıklamalarına göre Elizabeth, öğle yemeğinden önce cinli bir Dubonnet alır; akşam yemeğiyle birlikte bir kadeh şarap içmesini de bir dry martini kokteyli ve yatmadan önceki bir kadeh şampanya takip eder.

İngiltere'deki tüm yunuslar Kraliçe'ye ait

İngiltere'deki her şey gibi ülkedeki yunuslar, balinalar ve balıklar da Kraliçe Elizabeth'e ait.

Kraliçe Elizabeth çantasıyla mesaj veriyor

Kraliçe ise çantası ile mesaj yolluyor! İhtiyacı olmadığı halde yanında sürekli bir çanta taşıyan Kraliçe, çantasını çalışanlarına mesaj vermek için kullanıyor. Bulunduğu yerden gitmek istediği zamanlarda çantasını kullanan Kraliçe Elizabeth, gitmek istiyorsa çantasını masaya koyuyor. Eğer çantasını yere koyduysa bu da bulunduğu sohbetten kurtarılmak istediği anlamına geliyor.

Kraliçe Elizabeth'in pasaporta ve ehliyete ihtiyacı yok

Kraliçe Elizabeth'in ülke değiştirmek için pasaporta ihtiyacı yok. Kraliyet ailesinin internet sitesinde, "Britanya pasaportu Majesteleri adına verildiği için Kraliçe'nin pasaport sahibi olmasına gerek yok" ifadeleri yer alırken, Galler Prensi ve Cambridge Dükü de dahil diğer tüm kraliyet ailesi üyelerinin pasaportu olduğu ekleniyor.

Ayrıca ehliyet de Kraliçe adına verildiği için Kraliçe'nin araba kullanmak için ehliyet almasına gerek yok.