ABD'de 24 yaşındaki Anton Peraire-Bueno ve 28 yaşındaki James Peraire-Bueno, elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla tutuklandı. ABD Adalet Bakanlığı, Nisan 2023'te gerçekleştirilen soygunun "türünün şu ana kadarki ilk örneği" olduğunu açıkladı.

Savcı vekili Lisa Monaco, Peraire-Bueno kardeşlerin çok ileri düzeyde, sofistike bir teknoloji kullanarak aylarca üzerinde çalıştıkları planı saniyeler içinde uygulayarak 25 milyon dolar değerinde Ethereum çaldıklarını belirtti.

İsrail’in Batı Şeria'ya baskınları sürüyor: Keskin nişancılar yerleştirdi İsrail’in Batı Şeria'ya baskınları sürüyor: Keskin nişancılar yerleştirdi

Kardeşlerin ABD'nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) eğitim aldıkları ve üniversite eğitiminde edindikleri "özel becerileri" kullanarak Ethereum'un para transferleri işlemlerini doğrulama sürecini atlattıkları ifade edildi. Yerel basına göre, kardeşlerin MIT'de matematik ve bilgisayar mühendisliği okudukları kaydedildi.

Başsavcı Damian Williams, sanıkların planının blok zincir sisteminin sağlamlığı hakkında soru işaretleri doğurduğunu söyledi. Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimleri, blok zincir teknolojisiyle dağıtılıyor ve bu sistemi idare eden merkezi bir otorite bulunmuyor. Ethereum, Bitcoin'den sonra gelen en popüler kripto para birimi olarak kabul ediliyor.

BBC'de yer alan habere göre, tutuklanan kardeşlerin, bekleyen özel transfer işlemlerine hileli yollardan erişim sağlayarak Ethereum yatırımcılarının kripto paralarını ele geçirdikleri iddia edildi. Müfettişler, suç olayını "the Exploit" ('sömürü' ve aynı zamanda 'üstün başarı' anlamına geliyor) olarak adlandırdı.

Kaynak: BBC News