ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum'a yatırım yapan borsa yatırım fonlarının (ETF) önünü açan bir kural değişikliğini onayladı. Dünyanın en büyük kripto varlıklarından biri olan Ethereum için borsa yatırım fonlarının (ETF) yolunu açacak bu kural değişikliği, dün onaylandı.

BlackRock, Bitwise ve Galaxy Digital gibi birçok finans şirketi Ethereum ETF'leri için başvuruda bulunmuştu. SEC'in kararıyla, sekiz farklı fonu listelemek için çeşitli borsalardan gelen başvurular onaylanmış oldu. Bu karar, SEC'in Bitcoin ETF'lerini onaylamasından altı ay sonra geldi. SEC, Ocak ayında da spot Bitcoin ETF'lerini onaylamıştı ve bu ETF'lere toplam net girişler o dönemden bu yana 12 milyar doları aşmıştı.

İstanbul Havalimanı'nda en yüksek ikinci uçuş sayısına ulaşıldı İstanbul Havalimanı'nda en yüksek ikinci uçuş sayısına ulaşıldı

Kararın onaylanmasının ardından Ethereum fiyatında herhangi bir artış görülmedi. Ancak dünyanın en büyük ikinci kripto varlığı, karara yönelik beklentilerle hafta başından itibaren yüzde 27 arttı. Ethereum bugün sabah saatlerinde 3.740 dolardan işlem gördü.

SEC'in kararı, ETF'lerin işlem görmeye başlaması için bir tarih belirlemiyor. Ayrıca, ürünlerin piyasaya sürülebilmesi için ikinci bir onay turuna ihtiyaç duyulacak. Bloomberg ETF Analisti James Seyffart, kararla ilgili olarak, “Bu karar, işlemlerin hemen yarın başlayacağı anlamına gelmiyor. Birkaç hafta veya daha uzun sürebilir” dedi.

Kaynak: Sözcü