Geçtiğimiz günlerde KYK borçları sebebiyle mağdur olan öğrencilerin sesi, kabinenin gündeminde. Kabine konuya ilişkin 3 model üzerinden ilerleyecek.

Geçtiğimiz günlerde KYK'dan geri ödemeli kredi alan öğrencilerin ana para üzerine eklenmiş yüksek faiz oranlarına tepki göstermeleri üzerine konu gündem oldu.

Bunun üzerine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, geçtiğimiz günlerde KYK borçlarına ilişkin olarak bir kez daha kabine toplantısını işaret ederek"Hiçbir konjonktüre öğrencimizi kurban etmeyiz" demişti. Kasapoğlu'nun bu sözlerinin ardından gözler kabine toplantısına çevrildi.

5.5 milyar lira tutarındaki KYK kredi borçlarıyla ilgili düzenlemeye bugün Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde son şekli verilecek.

Hürriyet'in haberine göre haberine göre, yapılan çalışmada üç formülün ele alındığı iddia ediliyor.

Bu iddiay göre Üretici Fiyat Endeksi’nden (ÜFE) kaynaklı faizlerin silinmesi/indirim yapılması, burslarda anapara üzerinden alınacak faize yeni sabit oran getirilmesi, ödemelerde daha kolay/uzun vadeli takvimlendirmeye gidilmesi gibi seçenekler bulunuyor. Kabine toplantısında bu üç formül ele alınacak.

Dikkat! Cebinizdeki 5 TL çok daha değerli olabilir Dikkat! Cebinizdeki 5 TL çok daha değerli olabilir

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenlemeye ilişkin olarak bugün açıklama yapması bekleniyor.