Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KYK kredi faizlerinin silinmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

KYK'dan kredi alıp; yüksek olan faiz miktarı, iş bulamama sorunu ve mevcut ekonomik nedenlerle ödemesini yapamayanlar geçtiğimiz aylarda gündem olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yapılan çalışmanın ardından KYK faizlerinin silineceğinin müjdesini vermiş ancak çalışmanın detayları hakkında bir açıklamada bulunmamıştı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulunarak öğrenim kredisi yapılandırma işleminden yararlanacak öğrencilerin sorgulamalarının an itibarıyle e-Devlet'ten başladığını duyurdu.

SORGULAMALAR E DEVLET ÜZERİNDEN BAŞLADI

Bakan Kasapoğlu öğrenim kredisi yapılandırma işleminden yararlanacak öğrencilerin sorgulamalarının an itibarıyla e-devlette başladığını duyurdu. Kasapoğlu ayrıca, GSB burs-kredi başvuru süresinin uzatıldığını açıkladı. Bakan Kasapoğlu Kredi ve burs için yarın 23:59'a kadar başvuru yapılabileceğini açıkladı.

"KREDİ BORCU NEYSE ÖDEME MİKTARI NEREDEYSE O OLACAK"

Bakan Kasapoğlu'nun açıklamasından satır başları şu şekilde: "Öğrenim kredilerindeki geri ödemenin ilave tutarının kaldırılacağı müjdesini vermişti. Tamamen değiştirildi ve öğrenim kredisi borcu neyse ödeme miktarı da o olacak. Gençlerimizi bu düzenleme ile birlikte aldıklarının üzerinde bir tutar ödemeyecekler. Bu çalışmadan düzenlemeden kredi almaya başlayacak hali hazırda kredi alan ve kredilerinde geri ödeme dönemine geçen herkes faydalanacak.

BİM CEO'su Galip Aykaç istifa etti BİM CEO'su Galip Aykaç istifa etti

27 MİLYAR TL'LİK TUTAR ÖĞRENCİLERİMİZİN SIRTINDAN ALINDI

Yurt ücretlerinde artış olmayacak. 2022'de yurt ücretlerine hiçbir güncelleme yapmadık, ilave bir artış olmadı. 27 milyar TL'lik bir tutar gençlerin omuzlarından alındı. AK Parti'nin tüm alanlarda olduğu gibi gençlikte ve sporda devrimleri devam ediyor. Genç odaklı eser ve hizmet siyaseti ile gençlerimize çok büyük katkılar açan sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum."