Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz Tunceli'de: Tersine göçü sağlamamız lazım Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz Tunceli'de: Tersine göçü sağlamamız lazım

Türkiye yaz aylarını beklerken Mayıs ayında bazı kentlerde kar yağışının etkili olması görenleri şaşırttı. Kar yağışı haberleri art arda gelirken Çankırı, Çorum, Amasya, Bayburt ve Gümüşhane bugün kar yağışı ile karşılaşan illerden oldu.

ÇORUM'UN YÜKSEK KESİNLERİNDE 10 CM KAR KALINLIĞI

Hava sıcaklığının hissedilir derecede düştüğü Çorum'da Oğuzlar, Mecitözü, Bayat, Osmancık ve Kargı ilçelerinin yüksek kesimlerine kar yağdı.

A A 20240514 34556053 34556050 C O R U M U N Y U K S E K K E S I M L E R I N D E K A R Y A G I S I E T K I L I O L D U

Kar yağışıyla birlikte Oğuzlar'ın Uluçayır, Topçam, Gökçukur, Dedavan mevkileri, Mecitözü'nde Kırklar Dağı, Kargı'nın Çal köyü ve çevresi, Bayat'ın Ahacık ve Nazpınar köyleri, Osmancık'ın Danişment köyü ve çevreleri karla kaplandı. Kar kalınlığının bazı bölgelerde 10 santimetreyi aştığı görüldü.

ÇANKIRI'DA KAYAK MERKEZİ BEYAZA BÜRÜNDÜ 

Çankırı'da bulunan Yıldıztepe Kayak Merkezi'nde de kar etkili oldu. Çankırı genelinde gece saatlerinde etkisini gösteren sağanak, Ilgaz ilçesinin yüksek kesimlerinde yerini kar yağışına bıraktı.

Hava sıcaklığının hissedilir derecede düştüğü ilçede, Yıldıztepe Kayak Merkezi ve Mülayim Yaylası mayıs ayında beyaz örtüyle kaplandı.

A A 20240514 34557115 34557113 Y I L D I Z T E P E K A Y A K M E R K E Z I N D E M A Y I S T A K A R Y A G I S I

Mart ayının ilk haftası kayak sezonunun kapandığı Yıldıztepe Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı yer yer 3 santimetreye ulaştı.

BAYBURT VE GÜMÜŞHANE DE KAR YAĞIŞIYLA BULUŞTU

Bayburt merkezde etkili olan sağanak, yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı. Hava sıcaklığının düştüğü kentte, yağışın ardından dağların zirveleri beyaza büründü.

Kar kalınlığı bazı bölgelerde 10 santimetreyi aştı.

Gümüşhane il merkezinde bir süre devam eden sağanak gece saatlerinde kar yağışına dönüştü. Karayolları ekipleri, 2 bin 280 rakımlı Kostan Dağı Geçidi'nde yaşanabilecek olumsuzluklar için hazır bekliyor.

Kar yağışı, tüneller bölgesi ile Ilgaz Kayak Merkezi ve Yurduntepe Kayak Merkezi'nde etkili oldu.

A A 20240514 34557812 34557808 B A Y B U R T U N Y U K S E K K E S I M L E R I N D E K A R Y A G I S I

Zengin orman yapısı ve yaban hayatı çeşitliliğiyle ön plana çıkan Ilgaz Dağı Milli Parkı, mayıs ayında yağan karla beyaza büründü.

AMASYA'DA KAR YAĞIŞI

Kar kalınlığının 10 santimetreyi bulduğu Ilgaz Dağı'nda seyrine doyumsuz manzaralar ortaya çıktı.

Amasya'nın yüksek kesimlerine kar yağdı.

Kent genelinde hava sıcaklığının düşmesiyle düşük rakımlı yerlerde yağmur, yüksek kesimlerde ise kar etkili oldu.

Kızılcaköy ve Alan yaylalarında sabah saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle bölge kısa sürede beyaza büründü.

Kar kalınlığının yer yer 20 santimetreyi bulduğu yaylalarda yağış devam ediyor.

Editör: Merve Çoban