Tokat’ta özel bir hastanede yoğun bakım servisinde yatan hastaya şiddet uygulandığını gösteren görüntüler gündem oldu.

Tokat’ta faaliyet gösteren Medical Park Hastanesi'nde yaklaşık 5 ay önce çekilen, felçli hastaya yönelik şiddet görüntüleri gündem oldu.

6 Temmuz tarihinde yaşanan olayda, Fransa’da yaşayan 62 yaşındaki M.A. tatil için geldiği Tokat’ta beyin kanaması geçirdi.

DEVLET HASTANESİNDEN SONRA MEDİCAL PARK'A NAKLEDİLDİ

İlk müdahalesi devlet hastanesinde yapılan M.A. yakınları tarafından Medical Park'a nakledildi. Burada yapılan operasyonun ardından yoğun bakım servisine alındı.

BOĞAZINI SIKTILAR

Hasta yakınları yoğun bakım kamerasından izledikleri görüntülerde, felçli hastalarına yapılan muameleye şahit oldu.

Görüntülerde, biri kadın biri erkek iki yoğun bakım hemşiresinin cihazlara bağlı olarak bilinçsizce yatmakta olan erkek hastanın çarşafla yüzünü kapatıp elleriyle ağzını ve boğazını sıktıkları, parmaklarıyla gözüne baskı uyguladıkları görüldü.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Tedavisi devam eden M.A.’ya uğradığı şiddet uzun süre söylenmedi. M.A. iyileşmeye başlayınca yakınları tarafından görüntüler kendisine izletildi.

M.A. soluğu Tokat Cumhuriyet Savcılığında aldı. Ancak şikayeti üzerinde "Kovuşturmaya yer yoktur" kararı verilerek geri çevrildi.

Bu kez Sağlık Bakanlığına şikayette bulunarak Tokat Cumhuriyet Savcılığına yeni bir suç duyurusunda daha bulundu.

Bu sırada hastane yetkilileri iki personeli işten çıkarttı.

HASTANE NE AÇIKLAMA YAPMIŞTI?

Medical Park Hastaneleri yönetimi, yaşanan olayla ilgili kamuoynu bilgilendirmek üzere açıklamada bulundu.

"Kamuoyu Açıklaması

Tokat şubemizde yaşanan ve kurumumuzca kabul edilemez görülen üzücü olayla ilgili kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Muharrem Usta, konudan haberdar olduğunda olayı araştırmak için derhal bir inceleme heyeti kurmuştur. Heyetin ilk incelemesinin ardından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş ve Sağlık Bakanlığı’na gerekli bildirimler yapılmıştır. Ayrıca sürecin sağlıklı yürümesi adına hastane genel müdürü görevden alınarak yerine vekâleten atama yapılmıştır. Şu an hukuki süreç devam etmektedir.

Kurumumuzun ve Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Muharrem Usta’nın bizzat konunun takipçisi olduğunu ve olmaya devam edeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

Medical Park Hastaneleri"

FAHRETTİN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca söz konusu görüntülerle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

"Tokat Medical Park hastanesinde kaydedildiği belirtilen, bir hastanın bazı çalışanlarca şiddete maruz kaldığını gösteren görüntüler üzüntü verici ve kabul edilemezdir. Bakanlığımız ilgili hastanede derhal soruşturma başlatmıştır. Gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın."

İŞTE BAKAN KOCA'NIN PAYLAŞIMI