Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Biz ÖTV’yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu' demiş. Söz verdim, seçimden sonra ÖTV indirilecek. İkinci el fiyatına yeni araba alacaksınız" açıklamaları üzerine cevap verdi. Nebati, "Sizin bu manipülasyonunuzu espriye alarak “tam ÖTV’yi artıracaktık ki, Kılıçdaroğlu konuştu” şeklinde bir söz söyledim. ÖTV gündemimizde yok." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "iktidara geldiklerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi yapacakları" açıklamasına karşılık, "Kılıçdaroğlu bizi yanlış anlamış, yanlış dinlemiş" diyerek ÖTV'yi artırmayı planladıklarını söylemişti.

Kılıçdaroğlu ise "Sevgili halkım, bunların Saraydan atanma bakanı 'Biz ÖTV’yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu' demiş. Söz verdim, seçimden sonra ÖTV indirilecek.' açıklamasında bulunmuştu.

NEBATİ'DEN CEVAP: "ÖTV GÜNDEMİMİZDE YOK"

Bakan Nebati'den Kılıçdaroğlu'na cevap geldi. Nebati, "Sizin bu manipülasyonunuzu espriye alarak “tam ÖTV’yi artıracaktık ki, Kılıçdaroğlu konuştu” şeklinde bir söz söyledim. ÖTV gündemimizde yok." ifadelerini kullandı.

"ESPRİYE ALARAK..."

Nebati, Kılıçdaroğlu’nun söz konusu paylaşımını sosyal medyadan alıntılayarak şu açıklamayı yaptı:

"Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bir süredir piyasaları manipüle etme ve tüketici davranışlarını olumsuz etkileme gayretlerinizi şaşkınlık ve üzüntüyle karşılıyorum.

Geçen günlerde finansal piyasalarda istikrarı ve güveni pekiştiren Kur Korumalı Mevduat'a ilişkin ifadelerinizden sonra şimdi de hiçbir ekonomik dayanağı olmayan, gerçeklikten uzak otomobilde ÖTV indirimi vaadinizi gördüm.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar geliyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar geliyor

Sizin bu manipülasyonunuzu espiriye alarak ‘tam ÖTV'yi artıracaktık ki, Kılıçdaroğlu konuştu’ şeklinde bir söz söyledim.

"BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN"

Ben şimdi size durumu anlatayım; ‘vergi politikaları’ belirlenirken nelere dikkate edileceği, piyasa bozucu hareketlerden nasıl kaçınılacağı ve vergilemede nasıl objektif olunacağı hususları, sizin çok iyi bildiğinizi iddia ettiğiniz vergiciliğin temel kurallarındandır.

Vergi artışı veya indirimi şeklinde planımız olsa, bunu sizin gibi ulu orta konuşup fiyatları artıracak-azaltacak ve sektörde tüketici davranışlarını bozucu şekilde yapmayız.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik temelleri olmayan ve içi doldurulmamış, serbest ticareti bozucu, fiyatları manipüle eden tarzda siyasi sorumluluk anlayışına sığmayan konuşmalarınızın yıkıcı muhalefet yapmamanın dışında ülkemize bir faydası yoktur.

Kimsenin bu tür sorumsuz konuşmalarla, vatandaşlarımızın araç alma kararlarını yanlış yönlendirmeye hakkı yoktur. Bu tür davranışlar gerek vatandaşlara gerekse sektöre zarar verir. Kaldı ki, şu anda otomotiv sektöründe ÖTV konusu gündemimizde yoktur.

Öte yandan Türkiye Ekonomi Modelimizin ana omurgalarından biri olan üretimde yerli ve milli projelerimizi destekliyoruz. Geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobillerin vergisini yüzde 60'tan yüzde 10'a indirdik.

Bu kapsama giren ve 2023 yılında yollarda olacak milli markamız TOGG'u karşılamaya hazırlanıyoruz. Bizler yerli ve milli üretimin peşinden koşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.”