Heykeltıraş Metin Yurdanur, Zonguldak Kozlu'da yaptığı madenci heykelinin kendisine bilgi verilmeden sarı-mavi renklere boyanmasına tepki gösterdi. Yurdanur, "Anıt heykel tanınmayacak şekilde boyanmış ve bu yolla hem sanat eseri hem de maden emekçileri itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır" dedi.

Zonguldak'tan Ankara'ya yapılan "büyük madenci yürüyüşü" günlerinde Kozlu'da yapılan madenci heykelinin habersiz boyatılmasına tepki geldi. Kozlu Belediyesi'ni arayan heykeltıraş Metin Yurdanur, yaptırdığı heykelle ilgili AK Partili Belediye Başkanı Ali Bektaş ile görüşemedi.

Kozlu’daki madenci anıtının kendisine sorulmadan, bilgi dahi verilmeden sarı-mavi renklere boyandığını öğrenen Yurdanur, Kozlu Belediyesi’ni arayıp Başkan Ali Bektaş ile görüşmek istedi. Yurdanur, belediye görevlilerinin farklı gerekçeler ileri sürdüğünü ve bugün itibariyle Belediye Başkanı Ali Bektaş ile görüşemediğini söyledi.

"YAPILAN YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN"

"Kozlu’da yer alan Madenci Anıtı boyanarak tahrip edilmiştir" diyen Yurdanur, "Anıt heykel tanınmayacak şekilde boyanmış ve bu yolla hem sanat eseri hem de maden emekçileri itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Yapılan müdahale ile 5846 sayılı Telif Hakları Kanununa göre eser sahibi olarak haklarım çiğnenmiştir. Bilgim, iznim ve onayım olmadan yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini hem kendi adıma hem de canlarını maden ocaklarında yitiren binlerce maden işçisi adına diliyorum." diye konuştu.

Yurdanur, heykelinin orijinal hali ile boyanmış halini de sosyal medya hesabından paylaştı. Metin Yurdanur’un Türkiye gibi Ankara’da da birçok eseri bulunuyor. Yüksel Caddesindeki İnsan Hakları Anıtı, Olgunlar Sokaktaki Madenci Anıtı, Kuğulu Park karşısındaki dans eden su perileri, Abdi İpekçi Parkı’ndaki Eller, Yurdanur’un bu eserlerinden bazıları. Söz konusu heykelin daha küçük boyutlu bronz örneği Ankara’da Olgunlar sokakta bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

Turhan Çömez'den flaş sözler: 'Çocuklar barlara götürülüyordu, hamile kalanlar vardı' Turhan Çömez'den flaş sözler: 'Çocuklar barlara götürülüyordu, hamile kalanlar vardı'

Madenci kenti olan Zonguldak’ta maden emekçileri 1991 yılı başında hakları için eylem yapmış TÜRK İŞ de üyeleri olan Şemsi Denizer başkanlığındaki Genel Maden İş Sendikasına destek vermiş yurt çapında bir günlük genel grev yapılmıştı. Haklarında ilerleme sağlayamayan madenciler Ankara’ya gitmek istemiş, otobüslerin kente alınmaması üzerine sayısı 100 bine ulaşan madenciler ve aileleri Ankara yoluna düşmüştü.

Bu olayların yaşandığı günlerin ardından Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi de olan ünlü heykeltıraş Metin Yurdanur, yaşananların etkisiyle 1992 yılında Ankara’da Olgunlar Sokak’ta bronz, Kozlu’da ise karışık malzemeden yarattığı madenci anıtlarını yapmıştı.