Sivas'ta yaşanan çoban krizinin görüldüğü yerlerden biride, yaklaşık 2 bin 500 küçükbaşın bulunduğu ve ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Çevirme köyü. Köyde çoban bulamayınca ve yabancı uyruklu çobanlarda zam talebinde bulununca çobanlar çareyi sürülerini satmakta buldu. 

Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çevirme köyünün muhtarı Hasan Gül, bu mesleği babadan kalma devam ettirmeye çalıştıklarını aktararak "Köyümde sürüye çoban lazım ama bulamıyoruz. Bulamayınca da bu mesleği yapamıyoruz. Köyde genç de kalmadı. Bu meslek de zorlaştı. Bu gidişle hayvancılık gün geçtikçe bitecek" dedi.

Bakan Göktaş duyurdu: Ödemeler bayram nedeniyle öne çekildi! Bakan Göktaş duyurdu: Ödemeler bayram nedeniyle öne çekildi!

"BİRÇOK KÖYDE ŞU ANDA HAYVANLAR SATILDI"

Muhtar Gül, açıklamalarının devamında ise şu ifadelerde bulundu:

 "Eskiden köylerde insan çoktu ama şimdi gençlerde okul okumaya gittikleri için kimse kalmadı. Köyde şu anda çoban da kalmadı. Kışın 20 bin TL'ye bulduğumuz çobanlar, şimdi 40 bin TL'ye çıktı. Her ay zam yapıyorlar. Bunun belli bir fiyatı olmalı. Köyümde sürüye çoban lazım ama bulamıyoruz. Bulamayınca da bu mesleği yapamıyoruz. Köyde genç de kalmadı. Bu meslek de zorlaştı. Bu gidişle hayvancılık gün geçtikçe bitecek. Birçok köyde şu anda hayvanlar satıldı. Bizde de ellerinde hayvanları olan satmayı düşünüyor. Buna bir çözüm bulunmalı."

"AFGAN ÇOBANLARIN DENETLENMESİ GEREK"

Yaşanan sıkıntılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan çiftçi Murat Sulakçı ise şu ifadelerde bulundu:
"Şartların ve sosyal yapının zor olması nedeniyle yarın, bir gün son kalan hayvanlar da satılırsa bu yaylalar boş kalacak. Çiftçiliğinde en önemli alanı olan hayvancılığa sahip çıkılması gerekiyor. Hayvanlara üretilen yemlerin de fiyatları çok yüksek. Afgan çobanların denetlenmesi gerekiyor. Çobanlık için buraya gelenler, daha sonra Akdeniz bölgesine garsonluk yapmaya gidiyor. Bunun önüne geçilmesi için denetimlerin sıklaştırılması gerekiyor diye konuştu. Çoban bulamadığı için hayvanlarını arazide kendisi otlatan Bayram Çağlar da Çoban sıkıntısı, çok büyük bir sıkıntı olmaya başladı. Artık insanlara şehirler cazip geliyor. Şu anda çoban bulamıyoruz. 40-45 bin TL maaş verip de bulamayanlar var. Şu anda benim hayvanlarım satılık. Çoban bulamazsam, bu işi bırakacağım." 

Kaynak: DHA