Esenyurt Devlet Hastanesi'nde hasta yakınları tarafından bıçaklanarak öldürülen Güvenlik Görevlisi Tuğrul Okudan'ın öldürülmesinin üzerine Öz Sağlık İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Murat Kaytaran Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nin önünde basın açıklaması yaptı.

Hayatını kaybeden Tuğrul Okudan.

Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi'nde 'sessiz olun' şeklindeki uyarısına sinirlenen hasta yakını, güvenlik görevlisini boynundan bıçakladı. Ağır yaralanan güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan hayatını kaybetti. 

Esenyurt Devlet Hastanesi’nde bir hasta yakını tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülen Güvenlik Görevlisi Tuğrul Okudan için bugün Esenyurt İmam Hüseyin Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene aile yakınlarının yanı sıra İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Temel Yazıcı, 1 Nolu Şube Başkanı Murat Kaytaran, 2 Nolu Şube Başkanı Erdem Dinç, 3 No’lu Şube Başkanı Ergin Balekoğlu ve Okudan’ın yakınları katıldı.

Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Okudan'ın ailesine başsağlığı dileklerini iletti. Okudan, kılınan cenaze namazının ardından Esenyurt Örnek Mezarlığı’na defnedildi.

Öz Sağlık-İş Sendikası üyeleri Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi'nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Tuğrul Okudan'ın bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine tepki gösterdi.

Öz Sağlık İş Sendikası, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınayarak, sağlıkta şiddete karşı alınan tedbirlerin artırılmasını talep etti.

 Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nin  önünde toplanan Öz Sağlık İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanlığı çeşitli sloganlarla sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadı. 

Burada grup adına basın açıklaması yapan Öz Sağlık-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Murat Kaytaran, sağlıkta şiddet mevzuatının bütün olarak düzenlenmediği sürece gözyaşlarının dinmeyeceğini söyledi. 

Kaytaran, kalbinden bıçaklanarak öldürülen güvenlik görevlisine ilişkin basın açıklaması metnini okudu. 

"Saygıdeğer Basın Mensupları
Değerli Mesai Arkadaşlarımız

Bugün acımız, ağıtımız, yasımız çok büyük…
Üzüntümüz ne kadar büyükse, öfkemiz de o kadar büyük…
Esenyurt Devlet Hastanesi’nde, hastanenin, çalışanların, çevrenin asayişini sağlamak üzere gecesini gündüzüne katan güvenlik görevlisi arkadaşlarımızdan Tuğrul Okudan’ı kaybettik.  
Hem de işini yaparken…
Hem de şifa dağıttığımız hastaların yakınları tarafından…
Hiç acımadan, hiç tereddüt edilmeden, “hastane ortamında bu kadar gürültü yapmayın” diye uyardığı için araçlarında taşıdıkları bıçakla gözlerini kırpmadan vahşice katlettiler.
Değerli Basın Mensubu arkadaşlar;
Değil konuşmak, yutkunmakta, nefes almakta zorlandığımız bir gün yaşıyoruz.
Sağlıkta şiddet önlemleri denilerek alınan tedbirlerin hiçbirinin caydırıcı olmadığını bugün en acı şekilde gördük.

Toplumu sarmış olan bu infial, bu cinnet halinin sosyolojik, psikolojik, temel eğitim gibi süreçlerle yönetilmesinin ve sil baştan ele alınması gereğini bir kez daha gördük.
Birisi 11 ayrı suçtan, diğeri  27 den fazla suçtan sabıkası bulunan bu vandalların sokakta, hastanede, halkın arasında ellerini kollarını sallayarak gezmeleri, ıslah edilmeden sokağa bırakılmalarının neresi normal?

Daha 1.5 aylık evli, hayalleri, hedefleri olan Güvenlik Görevlisi  arkadaşımız Tuğrul Okudan kurumunun, hastanenin asayişi, diğer hastaların hakları için “sessiz olunması” çağrısı yapmıştı. Ama bu eli kanlı caniler, bu suç makineleri ne yaptı, Tuğrul’umuzun sesini ebediyen kestiler.

Değerli Arkadaşlar;
Sağlıkta şiddet denildiğinde hepimizin canı ayrı ayrı yanıyor. Doktoru, hemşiresi, işçisi, memuru her biri için ayrı ayrı ama aynı tepkiyi veriyoruz.
Mevzuatta palyatif olarak yapılan düzenlemelerin yetersizliği, bir türlü uygulama birliğinin sağlanamaması, özellikle hastane  özel güvenliklerinin olaylara müdahale sırasında savunmasız bırakılması bu göz yaşlarını, bu acıları dindirmeyecek, belli ki daha çok canların yanmasına neden olacaktır.
Bizler sağlık çalışanları olarak artık evlerimizden çıkarken ailelerimizle, çocuklarımızla helalleşerek kurumlarımıza geliyoruz.
Bu psikoloji ile sağlık hizmeti vermeye, destek hizmeti vermeye, güvenlik ve asayiş hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Ancak artık sabrımız kalmadı.
Bugün duyduğumuz  öfke, duyduğumuz  üzüntü kadar büyük.
Mesai arkadaşları olarak acımızın tarifi yok.
Eli kanlı, sokakta gezen suç makinesi katiller yüzünden bugün  Tuğrul Okudan kardeşimiz bu dünyaya veda etti.

Staj süresi de EYT’ye dahil Staj süresi de EYT’ye dahil

Ailesine, yakınlarına, sevenlerine, mesai arkadaşlarına ve Sendikamız Öz Sağlık-İş camiasına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

Sağlık çalışanları olarak “Artık sıra hangimizde” diyerek geldiğimiz iş yerlerimizde huzurla, endişesiz, verimli bir şekilde çalışacağımız günlerin gelmesine Tuğrul kardeşimizin şehadeti belki vesile olur.
Tekrar başımız sağ olsun."