Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  "tematik" mitinglerinin ilkine bugün İstanbul Saraçhane Meydanı'nda başladı.

İstanbul Saraçhane’deki mitinglerden ilki olan ‘Büyük Eğitim Mitingi’ne atanmayan öğretmenler, mülakat ve müfredat mağdurları katıldı. Mitinge ayrıca Eğitim İş Sendikası, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP milletvekilleri de katıldı.

ATANAMAYAN ÖĞRETMEN: SURİYELİ ÖĞRETMENLER SINAVSIZ GÖREVE BAŞLIYOR

Saat 13:30’da başlayan mitingde atanamayan ilk sözü Hilal Başkapan adlı bir öğretmen meslektaşları adına aldı ve şunları söyledi: “Ataması yapılmayan öğretmenler ya düşük ücretlerle okullarda çalışmaya ya da asgari ücretin yarısına ücretli öğretmenlik yapmaya mecburlar. Bizler mesleğimizi insanca şartlarda yerine getirmek istiyoruz. Genel seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dönem MEB Bakanı Mahmut Özer mülakatın kaldırılacağını dile getirdi. Bizler de bu sözlere umutlanıp tekrar sınava hazırlandık. Geldiğimiz noktada ise yılların emeği bir kenara bırakılmaktadır. Kalkacağı söylenen mülakat ise daha ağır bir şekilde önümüze konmaktadır. Bizler bu mülakatları öğretmenlik eğitimimizde onlarca kez aştık. Şu an objektifliğine asla inanmadığımız bir sisteme geçiliyor. Böyle olduğuna kendileri de inanıyor ki seçim sürecinde mülakatın kaldırılacağını vaat etti. Şimdi soruyoruz sizleri bu sözden vazgeçiren nedir? Farklı komisyonların farklı puanlar vermesinin önüne nasıl geçeceksiniz? Bu mülakat ekonomiye ağır bir yük getirmektedir. Mülakat yüzünden derece yapmış bir öğretmenin riski varken Suriyeli öğretmenin sınavsız göreve başlaması bizi derinden üzmektedir. Şimdi sözleri tutma zamanı. Sözlerimizi ebedi öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk sözleriyle bitiriyorum; ‘Toplumların uygarlık düzeyi öğretmene verdiği değerle ölçülür’ ”

‘ÇOCUKLARA YEMEK VERMEDİNİZ, SERMAYEYE PARA AKTARDINIZ’

Daha sonra Kürsüye çıkan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, iktidarın eğitim politikalarına tepki gösterdi. “Çocuklara yemek vermediniz, sermayeye para aktardınız” diye konuşan Özbay, mevcut iktidarın verdiği sözleri tutmadığına vurgu yaptı. Özbay, yeni eğitim müfredatına da tepki gösterdi.

Devamında söz alan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da eğitim politikalarına tepki gösterdi. Liyakat vurgusu yapan Irmak, "Biz liyakat dedikçe onlar biat ve mülakat dediler" ifadelerine yer verdi. Irmak, "Aydınlık yarınları birlikte kuracağız, karanlığa izin vermeyeceğiz" diye konuştu. 

MSB duyurdu: Yunanistan'a geçmeye çalışan 5'i terör örgütü mensubu 9 kişi yakalandı MSB duyurdu: Yunanistan'a geçmeye çalışan 5'i terör örgütü mensubu 9 kişi yakalandı

Chp Den Buyuk Egitim Mitingi Aydinlik Yarinlari Birlikte Kuracagiz

Sendika başkanlarının ardından kürsüye CHP lideri Özgür Özel çıktı. "Bu meydanda hor görülenler, haykırsa da sesini duyuramayanlar var" diye konuşan Özel, sözlerine şöyle devam etti: "Biz onların sesine ses, mücadelelerine ortak olmaya geldik."

Özel'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, katledilen lise öğretmeni İbrahim Oktugan’ı, terör örgütünün katlettiği Aybike öğretmeni minnetle anıyoruz. Bu meydan Saraçhane, bu meydan tarihi bir meydan. Bu meydan ilk işçi mitinginin yapıldığı bir meydan. Saraçhane’den Türkiye işçi sınıfını saygıyla selamlıyorum. Bu meydanda atanmayan öğretmenler, mülakat mağdurları, müfredat itiraz edenler var.

Bir kusurları yok ki atanamamış olsunlar atanmayan öğretmenlerin. Kaldırılacağına söz verilen mülakatın sınavda 1,2. olduğu halde sorulan soruya yandaşça cevap veremediği için liyakatli olduğu halde mülakat mağdurlarıyla birlikte herkes ve onlara destek olmak üzere burada bulunan herkese hoş geldiniz diyorum.

‘ERDOĞAN’A SESLENİYORUM…’

Diyorlar ki 3 yıl boyunca tasarruf tedbirleri kapsamında emekli olan kadar öğretmen atayacağız. Bu hesapla mevcut öğretmenlerin göreve gelmesi için 65 yıla kadar ihtiyaç var. Burada hatırlatıyorum. Ne diyordunuz itibardan tasarruf olur eğitimden olmaz. Buradan Erdoğan’a sesleniyorum: madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun? Niye umut verdin, niye onlara sırtını dönüyorsun?

BAKAN TEKİN'E TEPKİ: CUMHURİYETLE DERDİ OLAN BİR BAKAN

(Yeni eğitim müfredatına ilişkin) Cumhuriyet'le derdi olan bir Bakan, Cumhuriyet'le derdi olan bir müfredat dayatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir. Seçim sloganı müfredat adı olamaz. Bu kafaya sonuna kadar direneceğiz."

Editör: Yudum Özel