Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) düzenlediği Büyük Emekli Mitingi gerçekleşti.

Ankara'da bulunan Tandoğan Meydanı'ndaki kalabalığa seslenen CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde: 

Dünyanın en büyük korusunun söylediği en acıklı şarkıdır bu. Emeklinin sorununu çözmezseniz meydanlar, sokaklar bizimdir dedik. Bu sesi ya duyacaklar ya da durmayacağım, hakkınızı söke söke alacağım.  

Süleyman Demirel vefatının 9. yılında mezarı başında anıldı Süleyman Demirel vefatının 9. yılında mezarı başında anıldı

Hans’ın yaşadığı hayatı Hasan’dan esirgeyenlere yazıklar olsun.

A A 20240526 34686500 34686494 B U Y U K E M E K L I M I T I N G I

"HER AY  5.5 ÇEYREK ALTINI  ALIP KAÇAN BİR DÜZEN VAR"

Emekli açım diyor onlar yurda git tatil yap diyor.

Bu iktidar geldiği gün en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu. Şimdi 10 bin lira 2.5 altın almıyor. Her birinizin her ay 5.5 çeyrek altını alıp kaçan bir düzen var. Sesinizi duymazlarsa onlardan hesabı ilk sandıkta soracaksınız.

STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARINI UNUTMADI

Özel, "Burada emeklilerin dışında bir de emekli olamayanlar var. Staj ve çıraklık mağdurları. Çocuk stajyer olarak gitmiş, sigortası başlamış parası yatmış. Ama o günden başlatmayız deyip emekli edilmeyen mağdurlar. Astsubaylar emekli olamıyor. Emekli olunca maaş yarıya düşüyor. Yaşı dolduğunda da sefalete sürükleniyor. Her kademede görev yapanların özlük haklarını savunuyoruz." diyerek staj ve çıraklık mağdurlarını unutmadı.

KADEMELİ EMEKLİLİK BEKLEYENLERİ GÜNDEME GETİRDİ

Özgür Özel, kademeli emeklilik mağduriyetini dile getirerek "1 gün geç kaldı diye 17 sene geriye bırakılanlar var, emeklilikte kademe bekleyenler var. Onların da sesini duyuyoruz, duyurmaya devam edeceğiz." dedi.

"48 MİLYON KİŞİYE ÖDENEN PARA FAİZE ÖDENENDEN AZ"

OYAK’ta sözde TÜİK enflasyonu kadar portföy yönettik diyorlar. Bunun adı haksızlık değil, bunun adı hırsızlıktır. Yazıklar olsun.

Ekonomi öncelik belirleme işidir. Ekonomik tercihler sizi kimin hükumeti olduğunuzu gösterir. Toplam 48 milyon kişiye ödenen para bütçede faize ödenenden çok daha az.

A A 20240526 34686500 34686491 B U Y U K E M E K L I M I T I N G I

15 MADDE SAYDI

Sayın Erdoğan’a, Sayın Bahçeli’ye bir çağrıda bulunuyorum. 15 madde, 15’ini yapacağız, el birliğiyle yapacağız. Bu meydanın yüzünü güldüreceğiz. Var mısınız? Başlıyorum...

 1. En düşük emekli aylığı hiçbir dönemde asgari ücretten az olamayacağını yasal düzenlemeye bağlayalım.
 2. Prim düzenleme katsayısı aylık bağlama oranı, aylıkların alt sınırını hakkaniyetle ölçüde artıralım.
 3. İntibak yasası çıkararak 2000 öncesi, 2000-2008 arası, 2008 sonrası ayrımları ortada kaldıralım.
 4. Emeklilerimize ciddi yük oluşturan ilaç katılım paylarını fiyat farklarını muayene ücretlerini mutlaka artık ortadan kaldıralım.
 5. Emeklinin ortezlerinden protezlerine ayağını kaybetmiş bu vatan için çalışırken, protezi var eskimiş verdikleri para olması gerekenin 30'da 1'i; ortezde protezde en iyisi emekliye hemen ödenmeli
 6. Emeklilere sendikal örgütlenme hakkı tanınmalı.
 7. Emekli bayram ikramiyeleri asgari ücret seviyesine çıkarılmalı.
 8. Kurumların özel sandıklarından emekli olanlar banka gibi kuruluşlar, özel bankaların kendi sandıklarından emekli olanları bayram ikramiyeleri eşitlenmeli, ilaç katkı payları düşürülmeli. Onlara promosyon ödemesi yapılmalı.
 9. Emekliler için emekli kart çıkarılmalı.
 10. Elektrik ve doğalgaz faturalarında yüzde 25 ile 40 arasında indirim yapılmalıdır.
 11. Emeklilikte kademe bekleyenlerin, staj ve çıraklık mağdurlarının emekli askerlerin sorunları çözülmelidir.
 12. 65 yaş üstü ulaşım sorunu asla bir daha hiçbir emeklimizi rencide etmeyecek şekilde şoför esnafını da düşünerek onları karşı karşıya bırakmadan kanun yoluyla devlet eliyle devletin cebinden çözülmelidir.
 13. Çalışmak zorunda kalan emeklilerden SGK destek uygulaması kesintisi bitirilmeli.
 14. Emeklilerin kredi ve kredi kartı borçları bir defaya mahsus bütün faizleri silinerek 5 yıla bölünmeli, bu kamburdan emekliler kurtarılmalıdır.
 15. Vergide adalet mutlaka sağlanmalı, dolaylı vergi kademeli olarak sıfırlanmalı.

CHP İKTİDAR OLURSA İLK SEÇİM VAADİ

Özel, "CHP iktidarının ilk seçim vaadini açıklıyorum. Bir an önce yasal düzenlemeler tamamlanıp emekli maaşı ilk önce asgari ücrete, 2 yıl sonra da 1,5 asgari ücrete çıkarılacaktır." dedi.

Editör: Zeynep Peksoy