Son dakika.. Piyasadaki hareketlilik bu sefer olumlu yönde sonuçlandı. Petrol fiyatlarının düşmesiyle beraber akaryakıt fiyatlarında indirim gidilmesi bekleniyor.

Geçen hafta Amerika'da temmuz ayında yıllık enflasyonun yüzde 8.7'lik beklentiye karşın yüzde 8.5 olarak açıklanmasıyla piyasalarda Fed'in önümüzdeki aylarda faiz artırımlarında frene basma ihtimali fiyatlanmaya başlamıştı.

Yapılan fiyatlanmayla birlikte talebin artacağı beklentisi petrol fiyatlarında artışa neden olmuştu. Söz konusu veri öncesi 96 dolar civarında seyreden Brent petrolün varil fiyatı cuma günü 100 doların üzerini gördü.

Evlenecek çiftlere kötü haber: Artık onu almak daha da zorlaşacak Evlenecek çiftlere kötü haber: Artık onu almak daha da zorlaşacak

Yeni haftanın ilk gününde ise dünyanın en büyük ikinci ekonomisi gündeme damga vurdu.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.