Büyük bir ekonomik kriz yaşayan Sri Lanka'da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa kızgın göstericilerin çevrelediği hükümet binasını terk etti. Protestocularınsa binayı bastığı bildirildi.

Ekonomik krizin derinleştiği Sri Lanka'dan olumsuz haberler gelmeye devam ediyor. Son gelen bilgilere göre ülkenin ekonomik durumuna tepki gösteren vatandaşlar tepki gösterdi. Protesto gösterileri güçlenerek hükümet binasının basılmasına kadar vardı. 

AFP haber ajansına konuşan bir Savunma Bakanlığı yetkilisi Devlet Başkanı Rajapaksa'nın hükümet binasını terk ettiği ve nerde olduğunun bilinmediği bilgisini paylaştı.

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın, cumartesi günü binlerce öfkeli protestocu tarafından basılmadan dakikalar önce Colombo'daki resmi konutundan kaçtığı öğrenildi.

Erdoğan Ukrayna'da: 'Yeni bir Çernobil istemiyoruz' Erdoğan Ukrayna'da: 'Yeni bir Çernobil istemiyoruz'

Sirasa televizyon kanalı, tepkili kalabalığın daha önce sıkı korunan başkanlık sarayına girerken çekilmiş görüntülerini yayınladı.

ENFLASYON REKOR SEVİYEDE

En son perşembe günü Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL) rekor seviyeye ulaşan yurt içi enflasyonla mücadele etmek ve temel talep artışını kontrol altına almak amacıyla faiz oranlarını 1 puan artırdığını açıklamıştı.

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa da geçen hafta ekonomik krizle mücadele eden ülkesine kredi desteği talep etmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüştü.

Cumartesi günü ekonomik kriz nedeniyle Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ve hükümetinin istifasını isteyen protestoculara polis göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu.