Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, beyaz et piyasasında faaliyet gösteren teşebbüslere yönelik soruşturmada uzlaşma başvurusu sonucunda 4 firmaya, 1,2 milyar lira idari para cezası uyguladıklarını duyurdu.

Beyaz ve kırmızı et piyasalarına yönelik çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Küle, "Rekabete aykırı uygulamaları tespit edilen firmalara Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında ağır idari para cezaları uyguladık ve uygulamaya devam ediyoruz" dedi.

Küle, beyaz et pazarında faaliyet gösteren işletmelere yönelik 4 ayrı soruşturmanın açıldığını hatırlatarak, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Bu soruşturmalardan en kapsamlı olanı, rekabete hassas bilgi değişimi yoluyla Kanunumuzun ilgili maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ (Lezita), As Ofis Damızlık Yumurta Yem Gıda San. ve Tic. AŞ (As Ofis), Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ (Banvit), Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. AŞ (Beypiliç), CP Standart Gıda San. ve Tic. AŞ (CP), Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ (Erpiliç), Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. AŞ (Gedik), Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ (Hastavuk), Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. Tic. AŞ (Keskinoğlu) ve Şenpiliç Gıda Sanayi AŞ (Şenpiliç) ünvanlı 10 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmamızdır. Lezita hakkında ayrıca nihai satış noktalarının yeniden satış fiyatını tespit ettiği iddiasına yönelik de soruşturma yürüttük."

Kabus geri mi dönüyor? Karadeniz'de müsilaj alarmı! Kabus geri mi dönüyor? Karadeniz'de müsilaj alarmı!

Küle, Lezita, Beypiliç, Keskinoğlu ve Şenpiliç gibi şirketlerin, devam eden soruşturmalar kapsamında uzlaşma başvurusunda bulunduğunu belirtti. Küle, "Uzlaşma süreci sonucunda ihlali kabul eden bu 4 üreticiye yaklaşık 1,2 milyar lira idari para cezası uyguladık ve bu teşebbüsler bakımından soruşturma sonlandı" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, uzlaşma süreci devam eden teşebbüslerin de olduğunu ve bu süreç sonucunda verilen para cezasının artabileceğine dikkat çekti. Küle, beyaz ve kırmızı et piyasalarında yapılan çalışmaların kararlılıkla sürdüğünü belirterek, rekabete aykırı faaliyetlerden kaçınmanın önemine vurgu yaptı ve aksi halde ağır idari para cezalarıyla karşı karşıya kalacaklarını bir kez daha hatırlattı.

Kaynak: T24