AK Parti Grup Başkanlığına sunulan çalışmayla ilgili Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu'nun yarın AK Parti Grubu'ndan ve akademisyenler ile ilgili STK temsilcilerinden görüş alacağı öğrenildi.

"Sahipsiz hayvanlara" ilişkin düzenleme kapsamında 4 bakanlığın yaptığı çalışma, AK Parti Grup Başkanlığına teslim edildi.

Alınan bilgiye göre, Adalet, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, İçişleri ile Tarım ve Orman Bakanlıkları, düzenlemeye ilişkin yaptıkları çalışmayı AK Parti TBMM Grup Başkanlığına gönderdi.

Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu'nun yarın hem AK Parti Grubu'ndan hem de bu konuya ilişkin çalışma yapan akademisyenler ile ilgili STK temsilcilerinden görüş alacağı öğrenildi.

Sevgilisi tarafından katledilen 15 yaşındaki Hacer'le ilgili kan donduran detaylar! Sevgilisi tarafından katledilen 15 yaşındaki Hacer'le ilgili kan donduran detaylar!

Yaklaşık 10 gün sürmesi beklenen çalışmanın ardından, köpeklerin toplanma süreci, bakımlarının yapılması, kısırlaştırma, sahiplendirme konusunda teşvik sağlanmasıyla ilgili yol haritası belirlenecek, sahiplenilmeyen hayvanların uyutulması ve buna ilişkin uygulamalar masaya yatırılacak.

Taslak çalışma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulduktan sonra teklif halinde TBMM Başkanlığına gönderilecek.

BELEDİYELERİN İNTERNET SİTELERİ ÜZERİNDEN HAYVANLARIN SAHİPLENDİRİLMESİ SAĞLANACAK

Yeni yasa taslağı ile hem insan sağlığı hem de başıboş hayvanların korunması amaçlanıyor. Buna göre, hayvanlar barınaklara taşınacak, belediyelerin kuracağı internet siteleri aracılığı ile hayvanların sahiplendirilmesi sağlanacak.

Büyük şehirler başta olmak üzere il ve ilçelerde toplama ve kısırlaştırma merkezleri kurulacak.
Mevcut barınakların durumu iyileştirilecek.

Maliyetler nedeniyle sorumluluklarını yerine getiremeyen belediyelere Tarım ve Orman Bakanlığı destek sağlayacak.

İl Özel İdareleri ve Valilikler de belediyelere hem mali hem de personel desteğinde bulunacak.
Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde de hayvan toplama merkezleri oluşturulacak.

Kaynak: AA-TRT

Editör: Elif Zülfigaroğlu