Sokak hayvanlarına yönelik düzenlemede sona gelindi.

AK Partili yetkililer, teklifin detayları Gazete Duvar'dan Ceren Bayar'a anlattı.

İngiltere’deki düzenlemeye benzer bir teklif hazırlığında olduklarını ifade eden AK Partili yetkililer, teklifte sahipsiz köpeklerin uyutulmasına ilişkin düzenlemenin de yer alacağını dile getirdi.

"UYUTMA OLMAZSA POPÜLASYONUN ÖNÜ ALINAMAZ"

Sokak hayvanlarıyla ilgili kamuoyundan çok yoğun talep geldiğini, bakım, kısırlaştırma, barınak gibi yöntemlerin çözüm olmadığını öne süren AK Partili yetkililer, "Mevcut durumda sokak köpeklerinin popülasyonlarındaki artışı önlemek mümkün değil ve bu konu bir toplum sağlığı sorununa dönüşmeden önlem alınmalı" yorumunda bulundu.

TEKLİFİN DETAYLARI

Sokak hayvanlarının belediyelerin sorumluluk alanında olduğunu ancak belediyelerin gücünü aştığını belirten AK Partili yetkililer taslak teklifin detaylarından şu şekilde bahsetti:

Antalya'da skandal olay! Denizde, kol, bacak ve başsız ceset bulundu Antalya'da skandal olay! Denizde, kol, bacak ve başsız ceset bulundu
  • Her belediye, barınaklarındaki kapasite kadar köpeğin fotoğraflarını çekerek internet sitesinde sahiplendirme ilanı yayınlayacak.
  • Her bir köpeğin sahiplenilmesi için 30 gün beklenecek.
  • 30 gün sonunda sahiplenilmeyen köpekler enjeksiyon ile uyutulacak.
  • Uyutulan köpeklerden boşalan barınaklara sokaktan toplanan yeni köpekler gelecek ve süreç aynı şekilde işletilecek.

"MERHAMET KOŞULLARINDA, ACISIZ UYUTULACAK"

AK Parti yetkilileri, bekleme süresinin İngiltere’den daha uzun olduğundan bahsetti. Uyutma yöntemi için AK Partili kurmaylar, “Merhamet koşulları içinde, acısız, iğne kullanılan bir yöntem olacak" dedi.

"SAHİPLENDİRİLEN HAYVANLARIN TAKİBİ ÇOK SIKI YAPILACAK"

Fotoğrafları çekildikten sonra sahiplendirme ilanı yayınlanan ve sahiplendirilen hayvanların takibinin çok sıkı yapılacağını söyleyen AK Partili yetkililer, sahiplenilen hayvana çip takılacağını, sahiplenen kişinin sorumluluklarını yerine getirip getirmediğinin takip edileceğini ifade etti.

Sokak hayvanları hakkındaki bu teklifin Meclis kapanmadan, en geç 2 hafta içinde gündeme getirilmesi ve yasalaşması bekleniyor.

Kaynak: Gazete Duvar