Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, 'dindar camianın iktidar, para ve güçle ilgili testlerde' başarısız olduğunu söyledi,

Sare Davutoğlu, "Muhafazakarlar iktidar sınavını geçti mi?" sorusuna "İnsan kalitemizin zannettiğimiz kadar iyi olmadığını gördüğümü söyleyebilirim. Belki de bu test gerekliydi. Bazı şeyler güçle sınanınca ortaya çıkıyor. Güce, iktidara, akademiye, ticarete sahip olduğunuzda hala savunduklarınızla uyumlu yaşayabiliyor musunuz? Dindar camianın bu testte çok büyük başarısızlıklar gösterdiğini düşünüyorum” şeklinde cevap verdi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu, Karar TV’de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un "Bi Karar Ver" programına konuk oldu.

Bahçeli-BİM gerilimi gitgide tırmanıyor Bahçeli-BİM gerilimi gitgide tırmanıyor

'İNSAN KALİTEMİZ ZANNETTİĞİMİZ KADAR İYİ DEĞİL'

Davutoğlu, muhafazakarların iktidar sınavı ile ilgili soruya şuöyle cevap verdi: "İnsan kalitemizin zannettiğimiz kadar iyi olmadığını gördüğümü söyleyebilirim. Ben çok daha ümitliydim. Tabii test edilmiş oluyor. Belki de bu test gerekliydi. Bazı şeyler güçle sınanınca ortaya çıkıyor. Güç; iktidardır, akademidir, ticarettir… Yani bunlara sahip olduğunuzda hâlâ o savunduğunuz şeylerle uyumlu yaşayabiliyor musunuz?

Dindar camianın bu testte çok büyük başarısızlıklar gösterdiğini düşünüyorum. Bizim bundan çıkartacağımız ders dinden uzaklaşmak olmamalı. Gerçek, doğru dini yaklaşımın nasıl olması gerektiği de ortaya koymak olmalı.

'BİRAZ DAHA AKLISELİME KAVUŞALIM'

Toplumda kutuplaşmayı, çatışmayı değil aslında şunu demeliyiz: ‘Ultra-seküler laikçi şeyleri de denedi bu toplum, işte şimdi dindar olduğunu iddia eden bir yönetimin örneğini de denedi. Biz daha aklıselime kavuşalım.”

Şimdi hekim arkadaşlar arasında duyuyorum, ‘İslam da böyle.’ Değil aslında.

Bizim şuna gelmemiz lazım. Biz her şeyi denedik. Artık hepimiz birbirine saygıyı ve temel doğrular çerçevesinde birleşmeyi öğrenelim, birlikte çalışma yapma iradesini gösterebilelim.

'HAKİKATEN ÇOK YORULDUK'

Temel şeyler nedir? Ülkemiz, milletimiz, din, bayrağımız, özgürlüğümüz, çevre, çocuklarımız, hastalarımız, hayvanlarımız… Bütün temel şeylerde artık bir arada çalışmalar yapabilmek…

Hakikaten çok yorulduk bu karşıtlıktan. Ben çok yorgun hissediyorum.

Çok verimli olabilecek çok iyi yetişmiş bir insan kaynağımız var. Biz sürekli kan kaybediyoruz. Yurt dışına gidenler katbekat artıyor. Doktorlarımız, yazılımcılarımız gidiyor.”