Sedat Peker‘in iddialarının ardından Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politika Kurulu üyesi ve AK Parti MYK üyesi Korkmaz Karaca AK Parti’den istifa ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi ve AK Partili Korkmaz Karaca yayınladığı bildiriyle tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Suç Örgütü liderli Sedat Peker’in iddialarında ismi geçen Korkmaz Karaca, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Cumhurbaşkanlığı’ndaki ve AK Parti’deki görevlerinden istifa ettiğini duyurdu.

İstanbul toplu ulaşımında yeni uygulama: Artık ücretsiz kullanamayacaklar İstanbul toplu ulaşımında yeni uygulama: Artık ücretsiz kullanamayacaklar

“HAZİDEN TEK KURUŞ ALMADIM”

Korkmaz Karaca istifa metninde şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın olurları ile 2018 Ekim ayından bu yana, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi, olarak görev yapıyorum. Görev sürem boyunca T.C. Hazinesinden tek kuruş maaş, araç, yakıt vs. almadım.

19 Mart 2022, 22 Mart 2022, 20 Mayıs 2022 tarihlerinde 2 ay içinde çok ağır 3 kalın bağırsak ameliyatı geçirdim. Yaşanan süreçte 2021 Haziran ayından itibaren, çeşitli iddialara muhatap oldum.

Özellikle geçtiğimiz hafta; Mine Tozlu Sineren isimli şahısla hiçbir buluşmam ve çıkar talebim olmadığı halde ve daha da önemlisi bu şahıs benimle bir çıkar ilişkisi kurmadığını ilan ettiği halde, devam eden sosyal medyadaki ahlaksız trol linçine farklı bir tepki vermek istiyorum.

“BU LİNÇ ARTIK SAĞLIĞIMI TEHDİT EDER HALE GELDİ”

Dünyalar güzeli kızım ve eşime kadar varan bu linç artık sağlığımı tekrar tehdit eder hale geldi. Bu sebeplerle Cumhurbaşkanlığındaki görevimden istifa ediyorum.

AK Parti’nin ve sayın cumhurbaşkanımızın 2023 yolculuğunda tüm gücüm ile sade bir nefer olarak mücadele etmeye söz veriyorum.

Yıllarca özel sektör yöneticisi Ve yatırımcısı olarak halen de devam ettiğim nazik mücadelemi elbette sürdüreceğim. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde güçlü ve büyük Türkiye yolculuğunu kimse engelleyemeyecektir. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

KORKMAZ KARACA KİMDİR?

1978 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Ardahanlı; annesi Rumeli mübadili bir aileden. Maltepe'de Feyzullah Efendi İlkokulu'nda ilköğretim gördü. Ortaokul ve liseyi ise Marmara Koleji'nde tamamladı. Uludağ Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi okuyan Karaca lisans üstü eğitim için yurt dışına gitti ve burada işletme eğitimi gördü.

Lise yıllarından itibaren bir yandan okuyup bir yandan çalışan Korkmaz özel sektör şirketlerinde üst düzey yöneticilik görevlerine kadar yükseldi. Gübre, hurda ve doğalgaz sektöründe faaliyet gösteren uluslararası Indagro Group'un Türkiye Temsilciliğini yaptı. Çalık Holding, DAP Holding, Doğan Holding, Acarlar İnşaat, Sütaş A.Ş., Tahincioğlu Gayrimenkul, Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere birçok özel sektör ve kamu şirketine de danışmanlık hizmeti verdi.

Sözcü Gazetesi ve İnternethaber Medya grubunda yazıları da yayınlanan Korkmaz, bu şekilde medya sektöründe de varlık gösterdi ve 2007-2009 yılları arasında Fox Tv’de İş ve Siyaset dünyasından konuklar aldığı TV programları yaptı. Bu noktadan sonra siyasi ilişkileri artan Korkmaz, 2010-2017 yıllarında Deniz Baykal’a danışmanlık yaptı.

Cumhurbaşkanlığı sistemi hayata geçince de 8 Ekim 2018 tarihli kararla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurduğu Ekonomi Politikaları Kurulu'nun üyesi olarak atandı. Daha sonra 23 Mart 2021 tarihinde yapılan AK Parti Kongresinde MKYK üyesi olarak seçilen Korkmaz, 19 Nisan 2021 tarihinde de Ak Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki'nin önerisi ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı oldu.

Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyeliği de olan Karaca evli ve bir kız çocuk sahibi.

HAKKINDAKİ İDDİALAR
Sedat Peker ilk olarak Korkmaz Karaca’nın, Avusturya’da ABD’nin talebi üzerine gözaltına alınan ve kara para aklamakla suçlanan iş insan Sezgin Baran Korkmaz’ın tahsis ettiği aracı kullandığını iddia etmişti. Karaca kendisine araç tahsis edildiğini Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk'e doğrulamıştı.

Peker daha sonra bu kişinin Deniz Baykal için kız arkadaşlar ayarladığını, bu nedenle de Baykal'ın Karaca'nın eline düştüğünü ileri sürdü. Bu kızlardan birinin ailesinin durumdan haberdar olduğunu ve ailenin sorun çıkarmaması için Karaca'nın kendisine ulaştığını ve yardımını istediğini söyledi.

Peker, "Böyle bir namussuzluğun parçası olmadım" derken iddialara ilişkin Karaca'dan herhangi bir yalanlama şimdiye kadar gelmedi. Baykal ise Peker'e dava açacağını duyurdu. Bunun üzerine Peker 28 Haziran Pazartesi günü yayınladığı son mesajlarında Baykal'ı uyararak şunları yazdı:

"Deniz Baykal da bana dava açacağını söylüyormuş.....Belli bir yaşa gelmiş, daha büyük rezillikler yaşamadan kalan günlerini sessizce yaşasın. Size değil de kızın ailesine saygısızlık olur.