Basın-İş nedir? Basın-İş Sendikası Başkanı kimdir?

Basın-İş nedir? Basın-İş Sendikası Başkanı kimdir?

Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı olarak 8 nolu Basın, Yayın ve Gazetecilik iş kolunda faaliyet gösteren Basın-İş Sendikası’nın tam adı Türkiye Basın, Yayın, Gazetecilik, Grafik-Tasarım, Baskı ve Ambalaj Sanayi İşçileri Sendikası’dır. Sendikalaşmanın oldukça düşük olduğu basın yayın sektöründe Basın-İş Sendikası 2500’e yakın üye sayısıyla önemli temsilcilerden biridir.

Basın Yayın ve Gazetecilik iş kolunun en eski ve deneyimli sendikası Basın-İş, uluslararası alanda faaliyet gösteren, 900 üye sendikaya ve 20 milyondan azla üyeye sahip UNI Global Sendika Konfederasyonu üyesidir.

 

BASIN-İŞ SENDİKASI YÖNETİM KURULU

 

Basın-İş Sendikası Yönetim Kurulu’na, 2015’te yapılan 19. Genel Kurul’da Genel Başkan seçilen Savaş Nigar başkanlık etmektedir. Yönetim Kurulu’nda Nigar’ın yanı sıra Genel Sekreter Ahmet Özbakır, Genel Mali Sekreter Yusuf S. Yörükler, Genel Örgütlenme Sekreteri Yılmaz Yurteri ve Genel Eğitim Sekreteri Abdulkadir Ergin görev yapmaktadır.

 

BASIN-İŞ SENDİKASI TARİHÇESİ

Basın-İş Sendikası’nın temelleri 1945’te kurulan Ankara Matbuat Teknisyenleri Derneği ile atılmıştır. Dernek, 1947 yılında çıkarılan sendika yasasının ardından dernek yöneticileri Ankara Matbuat Teknisyenleri Derneği’ni feshederek, Ankara Matbuat Teknisyenleri Sendikası’nı kurmuşlardır. Ankara’da kurulan sendikanın kuruluş tüzüğüne “ Siyasi işlerle alakası olmayacak, işleyişi mesleki ve sosyal yardım olup, ticaret ve kar gayesi bulunmayacaktır” denilerek, Ankara Matbuat Teknisyenleri Sendikası’nın var oluş amacı ortaya koyulmuştur. 1950 yılında 300 işçi, 1949 yılında yönetime seçilenlerin sendikanın kuruluş amacından uzaklaşarak, faaliyetleri spor ve kahve oyunları üzerinde yoğunlaştırdığı, bu kişilerin 1950 yılında yapılan kurulda kendilerini 120 işçinin oyuyla seçtirdiklerini iddia ederek Ankara Valiliği’ne bir yazı gönderip, istifa etti. Bunun ardından 1951 yılında yapılan Genel Kurul’da Hakkı Sincar Başkan seçildi.

1955 yılında Ankara’da faaliyet gösteren resmi ve özel matbaalarda çalışan matbaacılığın her şubesine mensup sanatçılar arasında faaliyet göstereceği bildirilmesinin ardından 1956 yılında sendikanın adı Ankara Basın Teknisyenleri Sendikası olarak değiştirildi. 1961 yılında Türk-İş’e katılım kararı alındı.

1963 yılında Ankara Günlük Gazete Teknisyenleri Sendikası kendini feshederek Ankara Basın Teknisyenleri Sendikası’na katıldı.

1992 yılında yapılan Genel Kurul’da Ankara Basın Teknisyenleri Sendikası’nın adı Türkiye Basın Yayın Grafiker ve Ambalaj Sanayi İşçileri Sendikası (Basın-İş) olarak değiştirildi. Bu yıl Basın-İş uluslararası örgüt IGF ve İsveç’teki LO/TCO sendikasının desteğiyle kendi üyeleri arasından bir eğitimci grubu oluşturmak amacıyla bir eğitim projesi hazırlandı.

2012 yılında basın yayın ve gazetecilik iş kollarının birleştirilmesinin ardından Basın-İş 8 numaralı basın, yayın ve gazetecili iş kolunda faaliyet göstermeye başladı. Bunun sonucunda da sendikanın tam adı Türkiye Basın, Yayın, Gazetecilik, Grafik-Tasarım, Baskı ve Ambalaj Sanayi İşçileri Sendikası olarak değiştirildi.

 

 

 

Türk-İş nedir? Türk-İş başkanı kimdir?
Türk-İş nedir? Türk-İş başkanı kimdir?
DİSK nedir? DİSK başkanı kimdir?
DİSK nedir? DİSK başkanı kimdir?
Kesk nedir? Kesk başkanı kimdir?
Kesk nedir? Kesk başkanı kimdir?
Türkiye Haber-İş nedir? Türkiye Haber-İş Başkanı kimdir?
Türkiye Haber-İş nedir? Türkiye Haber-İş Başkanı kimdir?

Editör:

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık