Maaşı düşürülen işçi istifa ederse tazminat alacak

Maaşı düşürülen işçi istifa ederse tazminat alacak

Yargıtay 22. Hukuk Dâiresi, maaşı düşürülen işçinin bu sebep nedeniyle istifa etmesi halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanacağına karar verdi. Yüksek mahkeme, işçinin maaşının azaltılması, ücretinde kesinti yapılmasının işçiye haklı sebeple fesih hakkı vereceğine hükmetti.

İŞVERENE İTİRAZDA BULUNDU, SONUÇ ALAMADI

Asgarî ücretin yanı sıra ödenen performans ücretinde eksik ödeme yapılması üzerine işverenin kapısını çalan işçi, sonuç alamayınca işçi mahkemesine başvurdu. 3. Davada ifade veren işçi, maaşındaki azalma sebebiyle işverene itirazda bulunduğunu ancak hiçbir sonuç alamadığını, çalışma şartlarında değişiklik olmamasına rağmen haksız şekilde yapılan kesintiler yüzünden iş akdini haklı sebeple feshettiğini öne sürdü.

MAHKEME İŞÇİYİ HAKSIZ BULDU

Bu durum üzerine işçi kıdem tazminatı ve fazla mesâi ücretlerinin ödenmesini talep etti. Davalı işveren, iddiaları kabul etmedi. Mahkeme, davacı işçiyi haksız buldu. Mağdur edilen işçi bu kez soluğu Yargıtay'da aldı. Yargıtay 22. Hukuk Dâiresi emsâl bir karara imza attı. 

"HER NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN EKSİLTME YAPILAMAZ"

Yargıtay'ın kararında, davacı işçinin 2009 yılından beri motive amaçlı ödenen performans ücretinin tarafına eksik ödenmesi sebebiyle iş akdine son verdiğine dikkat çekildi. 
4857 Sayılı İş Kanununda yer alan  'Her türlü işte uygulanmakta olan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene düşen kanunî bir yükümlülüğün yerine getirilmesi sebebiyle ya da bu kanun hükümlerinden herhangi birinin uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz.' hükmüne vurgu yapıldı.

Yargıtay kararında şöyle denildi: "İşveren,iş sözleşmesiyle veya sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da iş yeri uygulamasıyla oluşan çalışma şartlarında esaslı bir değişikliği, ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı iş günü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik teklifini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir sebebe dayandığını veya fesih için başka bir geçerli sebebin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir." 

Yargıtay'dan kiracıları üzecek emsal karar
Yargıtay'dan kiracıları üzecek emsal karar
Yargıtay'dan borçluya kötü haber
Yargıtay'dan borçluya kötü haber
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık