Oleyis Sendikası nedir? Oleyis Sendikası Başkanı kimdir?

Oleyis Sendikası nedir? Oleyis Sendikası Başkanı kimdir?

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı, tam adı Türkiye Otel, Lokanta, Eğlence Yerleri Sendikası olan Oleyis 18 numaralı Konaklama ve Eğlence İşleri iş kolunda çalışmaktadır. 14 bine yakın üye sayısıyla sektördeki en önemli işçi temsilcileri arasında yer alır. Sendikal geçmişi oldukça eskiye dayanan Oleyis geçmişte olduğu gibi bugün de konaklama ve eğlence yerlerinde çalışan üyelerinin hem sosyal hem de ekonomik haklarını korumakta, geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

 

OLEYİS SENDİKASI YÖNETİM KURULU

 

(Oleyis Genel Başkannı Vedat Böke ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan)

Türkiye Otel, Lokanta, Eğlence Yerleri Sendikası ( Oleyis ) Genel Başkanlık görevini Vedat Böke yürütmektedir. Yönetim Kurulu’nda Böke’nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Boztaş, Yavuz Ulusoy, Hilmi Ateş, Tekin Alçin ve Erdoğan Yılmaz görev yapmaktadır.

 

OLEYİS SENDİKASI TARİHÇESİ

Cemiyet kurmanın anayasal zemine oturmasının ardından ilk örgütlenenler otel ve lokanta işçileri olmuştur. 1947 yılında Ankara’da Garsonlar Cemiyeti’ni kurmuşlardı. Şef Garson olan Tahir Özkardeşler’in kurduğu Garsonlar Cemiyeti kısa bir süre sonra adını Garsonlar Sendikası olarak değiştirmişti. 1948 yılında İstanbul’da da İstanbul Garsonlar Sendikası kuruldu. Ve ardından İstanbul İşçi Sendikaları Birliği oluşturuldu. İstanbul Sendikalar Birliği, bir konfederasyon gibi çalışmış ve bir çok ilde sendikal örgütlenmeyi sağlamıştı.

1949 yılında birçok ilde sendikalar kuruldu. İzmir hariç bütün garson sendikalar isimlerini bu yıl Otel, Lokanta ve Eğlence Yerleri olarak değiştirdi. Bu değişime İzmir 1951 yılında katıldı. İş kolundaki tüm sendikaları bir araya toplamak için 1950 yılında çalışmalar başlamıştır. Bu çalışmalar sonucunda Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Eskişehir, Mersin, Tarsus, İskenderun, Turgutlu’daki sendikalar tek çatı altına toplanmış Türkiye Otel Lokanta Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası (Türkiye OLEYİS) kurulmuştur.

1952 yılında kurulan Türk-İş’in kurucuları arasında Oleyis de vardır. Türk-İş’in  Genel Kurul’da seçilen ilk Genel Başkanı ise İstanbul OLEYİS’in Başkanı İsmail İnan’dır.

1961 yılında, şuan hala üyesi olduğu Uluslararası Gıda İşçileri Sendikası (IUF) ‘na üye olma kararı alınmıştır.

1965 yılında Turizm Sanayi Türkiye Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası da (TETOLEYİS) Türkiye OLEYİS federasyonuna üye olmuştur. Bu sendika birinci genel kurulda Turizm-İş adını almıştır. İkinci genel kurulda ise Turizm-İş  Oleyis Federasyonundan ve Türk-İş’ten ayrılma kararı alarak, Disk’e bağlanmıştır.

1960’ların sonunda turizm işkolunda biri Türk-İş’e (OLEYİS) diğeri DİSK’e (Turizm-İş) bağlı iki sendika vardı. Şimdiki OLEYİS bu iki köklü sendikanın birleşmesinden oluşmaktadır. Üstelik her iki sendika da iki büyük konfederasyonun daha kuruluşunda etkinliklerini göstermişlerdir. Yani diyebiliriz ki, OLEYİS tarihi ülkemizin geniş bir sendikal geleneğini tarihine katmıştır.

Hak-İş nedir? Hak-İş başkanı kimdir?
Hak-İş nedir? Hak-İş başkanı kimdir?
Türk-İş nedir? Türk-İş başkanı kimdir?
Türk-İş nedir? Türk-İş başkanı kimdir?
DİSK nedir? DİSK başkanı kimdir?
DİSK nedir? DİSK başkanı kimdir?
Kesk nedir? Kesk başkanı kimdir?
Kesk nedir? Kesk başkanı kimdir?

Editör:

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık