Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay, Sırbistan-Kosova gerilimi için Erdoğan ve Putin görüşmesini işaret etti.

Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay, Sırbistan-Kosova gerilimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin cuma günü görüşecek. Krizin gündeme getirilme süreci hızlanacak. Çünkü bu problemi ancak Erdoğan'la Putin çözebilir" dedi.

"Birinci Dünya Savaşı da bir Sırp öğrencinin cinayet işlemesiyle başlamıştı"

Hasan Oktay'ın değerlendirmeleri şu şekilde:

"Birinci Dünya Savaşı da bir Sırp öğrencinin cinayet işlemesiyle başlamıştı. Yeni bir dünya savaşının tetiğini Sırplar çekecek mi sorusu dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Kosova, Sırbistan'dan en son ayrılan devlet olarak Sırbistan tarafından tanınmadığı için Sırbistan ile Kosova arasında birçok kriz söz konusu. Bunlardan bir tanesi de Kosova'nın kuzey batısında Mitroviça Sırp nüfus kendisini Kosova'ya değil hala Sırbistan'a ait hissediyor"

"Bunun temelinde yatan Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılması"

"Kosova'daki sarp kökenli insanların Kosova'yı devlet olarak benimsemesi için yapılan bu düzenlemeye tepki olarak bölgede gerginlik oluştu. Bunun temelinde yatan Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılması ve Sırbistan'ın Kosova'yı tanımaması. Kosova'da Müslüman ve Arnavut nüfusun fazla olması ve ABD'nin NATO üssünün bölgede olması"

"Bu problemi ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Putin çözebilir"

"Önümüzdeki günlerde Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşecek olması, Kosova-Sırbistan krizini  gündeme getirme sürecini hızlandıracak. Çünkü bu problemi ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Putin çözebilir. Kosova'daki bu gerginliğin Bosna Hersek'e sıçraması söz konusu. Şu anda Bosna Hersek Devlet Başkanlığı'nın Sırp üyesi Milorad Dodik, kendi dönem başkanlığında, Bosna Sırplarını Sırbistan'a bağlamak için Kosova krizini tırmandıracak. Kosova krizinde ortaya çıkacak olan sonuçlardan hareketle belki önümüzdeki günlerde Bosna Hersek'in bölünmesiyle karşı karşıya kalacağız."

Kocasını terk edip oğluna kaçtı! Hamileliğini sosyal medyadan duyurdu Kocasını terk edip oğluna kaçtı! Hamileliğini sosyal medyadan duyurdu

"Tekrar Türkçe'yi Balkanlarda konuşur hale getirmeli. Eğer Türkçe'yi orada tekrar konuşur hale getiremezsek Balkanlardaki Müslümanlar bu gerginlikte kendilerine yeni sığınacak limanlar bulacak"