Slovakya'da 3 dönem başbakanlık koltuğuna oturan Başbakan Robert Fico, Handlova kasabasındaki Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında düzenlenen silahlı saldırıda yaralandı ve Banska Bystrica eyaletindeki Roosvelt Hastanesi'ne sevk edildi.

Slovakya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Robert Kalinak ve F.D. Roosevelt Üniversitesi Hastanesi Direktörü Miriam Lapunikova, hastanede basına yaptıkları açıklamada, silahlı saldırıya uğrayan Fico’nun 5,5 saat süren bir ameliyat geçirmesine rağmen durumunun hala kritik olduğunu söyledi.

DURUMU HALA KRİTİK

Slovakya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Robert Kalinak, dün silahlı saldırıya uğrayan Başbakan Robert Fico’nun ameliyat sonrasında durumunun istikrarlı olduğunu ancak hala ciddiyetini koruduğunu bildirdi.

Kalinak, Banska Bystrica eyaletindeki Roosevelt Hastanesi Müdürü Miriam Lapunikova ile düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Fico'nun son durumuna ilişkin bilgi paylaştı.

"Başbakan'ın durumu operasyon sonrasında istikrarlı hale geldi ancak ciddiyeti sürüyor." diyen Kalinak, Fico'nun bunun da üstesinden geleceğine inancının tam olduğunu kaydetti.

Hastane Müdürü Lapunikova da Fico'nun birçok yerinden vurulduğunu belirterek, ameliyatın 5 saat sürdüğünü ve Başbakan'ın tedavisinin hastanenin özel bir bölümünde sürdüğünü ifade etti.

FİCO'YA SUİKAST GİRİŞİMİ!

Fico, başkent Bratislava’ya yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Handlova kasabasında düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında kendisini binanın önünde bekleyen vatandaşları selamladığı sırada silahlı saldırıya uğramıştı.

Ülke basınında, 71 yaşındaki sol görüşlü Slovak vatandaşı Juraj C'nin, hükümetin politikalarını beğenmediği için saldırıyı düzenlediği yer almıştı.

Güney Afrika'da silahlı saldırı: 7 kişi öldü Güney Afrika'da silahlı saldırı: 7 kişi öldü

Vücuduna birden fazla mermi isabet eden Fico, acil müdahalede bulunmak ve zaman kaybetmemek amacıyla Banska Bystrica eyaletindeki Roosevelt Hastanesine ambulans helikopterle sevk edilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı