Uzun süredir beklenen hayaller gerçek oluyor... Askerlik, staj, hamilelik dönemleri sayılacak mı? Kaç prim günü gerekiyor? Sigorta girişi kaç olmalı? İşte detaylar...

Emeklilikte Yaşa Takılanlarlar bir diğer ismiyle EYT'liler için son düzlüğü girildi. Ocak ayında yürürlüğe girilmesi beklenen EYT içn milyonlarca vatandaş gün sayıyor. 

Aralık ayında Meclis'e sunulacak olan EYT yasa tasarısı ile ilk etapta 1.5 milyon kişinin emekli olması bekleniyor.

EYT şartları ne olacak? Askerlik, staj, hamilelik sayılacak mı? Sigorta giriş yılı kaç olmalı? İşte tüm detaylar...

EYT emeklilik yaşı ve gün şartı

1999’un eylül ayında sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklikle sigortalılık süresi ve prim gün sayısına ek olarak emeklilik için yaş şartı getirildi.

Gönül Boran Özüpak staj mağdurlarına seslendi Gönül Boran Özüpak staj mağdurlarına seslendi

Enflasyon artıyor, kâğıt para artıyor

Emekli olabilmek için emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlar için 58, erkek çalışanlar için 60’a çekildi ve prim gün sayısı da 7 bin güne çıkarıldı. Bu kişiler çalışma yılını ve prim gün sayısını doldursalar da emeklilikte yaşa takıldılar.

Türkiye de geçiş için çalışmalar yürütüyor... Para düzeninde yeni dönem - Ekonomi Son Dakika

    İlk sigortalı olduğu tarih eylül 1999’dan önce olup da çalışma yılını ve prim gün sayısını dolduranlar; yeni düzenlemeden yararlanarak, emekliliğe hak kazanacak.

    500 TL'lik banknot ve 5 TL'lik madeni para geliyor iddiası | Gazete Manifesto

    Askerlik, staj ve doğum borçlanması

    Prim gün sayısı yeterli olmayanlar, askerlik ya da doğum borçlanması yaparak EYT düzenlemesinden yararlanabilecek mi sorusu henüz netleşmedi. Yıl sonunda borçlanarak EYT'li olunabilecek mi belli olması bekleniyor.