Birçok şehirden gelerek İstanbul'da buluşan staj ve çıraklık sigortası mağdurları, stajın EYT yasa tasarısı ile Meclis'e gelmesini istedi.

Staj ve çıraklık mağdurları, Staj Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Ferhat Salman öncülüğünde Kadıköy Rıhtımı'nda buluştu.

Salman, yaptığı açıklamada, staj sigortası mağduriyeti, meslek lisesi son sınıfta sanayide aktif olarak çalıştırılan ve iş yerlerinde çırak olarak çalışan insanların sigortalarının sadece kısa vadeli kısmı yattığı için emeklilik dönemini 10-15 yıl geciktiren ciddi bir adaletsizlik yaşadıklarını, 15-16 yaşından itibaren çocuk yaşta çalışmalarına rağmen emeklilik hakkını kazanamadıklarını, verilen sözlerin tutulmadığını ifade etti.

staj-magdurlari-istanbul-da-toplandi-staj-eyt-yasa-tasarisi-ile-meclis-e-gelsin-1114024-1.

Kanunen imza yetkisi, oy hakkı dahi olmayan çocuklardan 15-16 yaşlarında kısa süreli-uzun süreli sigorta ayrımı yapmasını beklemenin büyük bir hata olduğunu belirten Salman, "Yaşıtları sokakta oyun oynarken, iş yerlerinde üreten, çalışan yüz binlerce insan büyük mağduriyete uğramaktadır. 1999 yılı öncesi yüzbinlerce staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının, staj başlangıçları uzun vadeli sigorta koluna başlangıç sayılır ve bu insanlar staj sürelerini borçlanırsa bu sorun kolayca çözülebilir. Böylelikle staj başlangıcı SGK uzun dönem başlangıcı olarak alınır,18 yaşından itibaren sigortalılık süresi kabul edilir ve bu toplumsal sorun çözülür. İşte biz yıllardır bu hakkımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bunun için Ankara, Bursa, Sakarya’dan sonra bugün de İstanbul’dayız. Haklıyız, kazanacağız. Staj, EYT yasa tasarısı ile birlikte TBMM gündemine gelmeli ve mağduriyet çözülmelidir" dedi.

staj-magdurlari-istanbul-da-toplandi-staj-eyt-yasa-tasarisi-ile-meclis-e-gelsin-1114025-1.

Açıklamaya EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran, DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği adına Asalettin Arslanoğlu, Tüm Emekliler Sendikası adına Mustafa Durna, SOL Parti PM üyesi Alper Taş, SOL Parti İstanbul İl Başkanı Deniz Demirdöğen, Öğrenci Veli Derneği ve çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü katılım sağlayarak destek verdi.

Denizli staj ve çıraklık mağdurlarından İYİ Parti'ye ziyaret Denizli staj ve çıraklık mağdurlarından İYİ Parti'ye ziyaret