Kamuoyunun son yıllarda sıkça adlarını duyduğu süresiz nafaka mağdurları seslerini hükümete ulaştırmak adına sosyal medya hesapları üzerinden paylaşım yapıyordu. Nafakanın süresiz olması ve miktarına hükmedilirken, nafaka alacaklısı eşin özel ailevi ilişkilerinin dikkate alınmaması sosyal sorunlara neden oluyor. İki milyon insan bu zulümle karşı karşıya kalmakta. Sürekli ödenen nafaka ile eski eşin nasıl bir hayat yaşadığı takip ediliyor ve yeni evlilik varsa yeni eş ve çocukların huzuru bozuluyor. Öz evlada ödenen iştirak nafakası bile çocuğun 18 yaşı dolunca biterken, boşanan eşe ölünceye kadar nafaka ödemesi bir çok insan zor duruma düşürüyor.

Cengiz Holding'den deprem bölgesine destek! 500 milyon TL bağış Cengiz Holding'den deprem bölgesine destek! 500 milyon TL bağış

Vergi borcu gibi kamu borçlarını ödemeyene hapis cezası yok!

Ceza hukuku sistemimizde, vergi borcu gibi kamu borçlarını ödemeyene hapis cezası gibi bir yaptırım yok. Aile hukukunda nafaka borcu ödenmese de hapis cezası yok, ödemeye zorlamak için tazyik hapsi uygulaması var. Anayasa'nın madde 38/8'nde; “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz” ifadesi geçmekte.Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Ek 4 No’lu Protokol maddesi ise 1; “Hiç kimse yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemiş olmasından dolayı özgürlüğünden yoksun bırakılamaz” demekte.