YHS personellerinin talepleri ne zaman karşılanacak? YHS personellerinin talepleri ne zaman karşılanacak?

700 bin kamu işçisinin büyük bir merakla beklediği müjdeli haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından verildi. Bilgin, Toplu İş Sözleşmesi için önemli açıklamalar yaptı.

KAMU İŞÇİSİ ZAMMI İÇİN BAKAN BİLGİN'DEN YENİ TEKLİF SİNYALİ

Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne de değinen Bilgin, "TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ile Cuma günü bir defa daha ele alacağız. Bir uzlaşmaya zaten yaklaştık. Bunu da çözüm yoluna sokacağız." bilgisini verdi.

BAKAN BİLGİN SONRASI HAK-İŞ'TEN GELDİ

Arslan, "Sayın Bakan ile görüştüm, bu hafta içerisinde, olmazsa seçim öncesinde mutlaka 700 bin kamu işçisinin toplu sözleşmesini de imzalayacağız" ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ'TEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne ilişkin son yaptığı açıklamada, "Biz 15 bin TL teklif ettik, onlar 12 bin TL. Seçimden önce bitirmek istiyoruz ama istediğimiz şekilde bitsin istiyoruz. Arzu etmediğimiz bir rakam olursa biz bu işin içinde olamayız" ifadelerini kullanmıştı.

Kulislerden alınan duyumlara göre, Kamu çerçeve protokolü görüşmeleri 4 Mayıs Perşembe günü yapılacaktır. Çalışma Bakanlığı tarafından yeni resmi teklif verilecektir.  12500 taban ücret ile %45 zam yapılacağı ve imzaların bugün atılması bekleniyor.