Japonya merkezli elektronik üreticisi Toshiba'nın, ülke içinde çalışan sayısının yüzde 6'sına denk olan 4 bin personelini işten çıkaracağı açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, son dönemde kaydedilen finansal kayıplar nedeniyle firma yeniden yapılanmaya giderek personel sayısını düşürecek.

Buna göre, firma kasım ayına kadar ülke içinde 4 bin personelini işten çıkaracak. İşten çıkarılacaklar, ülke içindeki toplam personel sayısının yüzde 6'sına denk geliyor.

"100 YIL DAHA HAYATTA KALMASI İÇİN GEREKLİ"

Toshiba Üst Yöneticisi (CEO) Şimada Taro, "acı veren bir karar" şeklinde tanımladığı işten çıkarmalara ilişkin olarak "Toshiba'nın, bir 100 yıl daha hayatta kalması için bu gerekli" diye konuştu.

"Güçlü bir sorumluluk duygusu hissettiğini" kaydeden Şimada, reformlar vasıtasıyla firmanın "halkın ihtiyaç duyduğu bir işletmeye dönüşmesi" gerektiğini ifade etti.

Şirketi tekrar büyüme yoluna koymayı hedeflediklerini aktaran Şimada, "Toshiba'nın en iyi versiyonunu hayata geçirebilmeye yüzde 100 hazırlandıklarını" dile getirdi.

Kabe İmamı, Arafat'ta Müslümanlara Filistin için dua çağrısında bulundu Kabe İmamı, Arafat'ta Müslümanlara Filistin için dua çağrısında bulundu

"GEREKSİZ OPERASYONLARI AZALTMAYI PLANLIYOR"

Öz kaynaklarını altyapı, enerji ve dijitalleşme gibi büyüme alanlarına odaklayacak Toshiba, yan kuruluşları entegre ederek gereksiz operasyonları azaltmayı amaçlıyor.

Japon elektronik üreticisi Nisan 2023-Mart 2024 dönemini kapsayan 2023 mali yılında 74,8 milyar yen (481 milyon dolar) net zarar kaydettiğini açıklamıştı.

Editör: Yudum Özel