ABD Büyükelçisi Flake, F-16 alımında Türkiye ve ABD arasında anlaşmaya varmanın yakın olduğunu açıkladı.

ABD Büyükelçisi Flake, sosyal medya platformu üzerinden yaptığı duyuruda, "Bugün Türkiye'nin yeni nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması ve mevcut F-16 filosunu geliştirmesi yönünde önemli bir adım atıldı. " ifadesinde bulundu.

Süleyman Demirel vefatının 9. yılında mezarı başında anıldı Süleyman Demirel vefatının 9. yılında mezarı başında anıldı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile el sıkıştığı anın fotoğrafını paylaşan Flake, "Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım" değerlendirmesi yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Siyasi ve Askeri İlişkiler Departmanı da "ABD, Türkiye’nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en ileri yeni F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır. Bu, ABD’nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri" açıklamasını yaptı.

MSB'DEN AÇIKLAMA: OLUMLU ŞEKİLDE DEVAM ETMEKTEDİR

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) haftalık bilgilendirme toplantısında da ABD ile F-16 satışına ilişkin değerlendirme yapıldı.

Bakanlık kaynakları, ABD’den alınacak F-16 uçaklarında son durumun ne olduğuna ilişkin sorulara “Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir" yanıtını verdi.

Kaynak: Dünya

Editör: Elif Zülfigaroğlu