Türkiye'nin Suriye'de Esad yönetimiyle ilişkilerinin başlamasıyla ilgili daha önce açıklamalar yapılmıştı. Konu hakkında flaş bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiaya göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın Şam'da Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük ile bir araya geldi.

MİT Başkanı Hakan Fidan’ın son haftalarda Şam’da Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük ile çok sayıda görüşme yaptığı öne sürüldü.

İstanbul'da dayaktan kurtaran polise kafa attı İstanbul'da dayaktan kurtaran polise kafa attı

Reuters haber ajansının görüşmelere dair bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde iki istihbarat şefinin son görüşmesinin bu hafta içerisinde Şam’da yapıldığı belirtildi.

Reuters’a konuşan Türk yetkililer, Fidan-Memlük görüşmesinde iki ülkenin dışişleri bakanlarının ilerleyen bir tarihte hangi şartlarda bir araya gelebileceğinin konuşulduğunu aktardı.

“Rusya, Suriye ve Türkiye’nin sorunlarını aşarak iki ülkenin menfaatine olacak bazı anlaşmaların imzalanmasını istiyor” ifadesini kullanan Türk yetkili, Ankara’nın Şam ile yapacağı görüşmelere Suriyeli muhalifleri de dahil etmek istediğini ancak bunun gerçekleşmesinin çok zor olduğunu belirttikleri öğrenildi.

Ukrayna’da süren savaş nedeniyle Rusya’nın Suriye konusundaki çözüm planına hız verdiğini belirten Türk yetkili, Şam ve Ankara arasındaki temasların bu nedenle son dönemde sıklık kazandığını ifade etti.

Ukrayna savaşıyla beraber Rusya’nın Suriye’deki askerî varlığının azaldığına işaret eden yetkili, bu boşluğun İran destekli kuvvetler tarafından doldurulmasını istemediklerini söyledi.

Haberde, Fidan ve Memlük’ün 2 yıldır konuşmalarına karşın son aylardaki temaslarının hızlanmasının durumun aciliyetini gösterdiğine vurgu yapıldı. Reuters’a konuşan Esad’a yakın bir kaynak ise iki ülke arasındaki görüşmelerin kayda değer hızda sürdüğünü aktardı.

İkili görüşmeler hakkında Rusya, Suriye ve Türkiye’nin dışişleri bakanlıklarının yanı sıra MİT ve Suriye Enformasyon Bakanlığı da sessizliklerini devam ediyor.