İlk kez geçtiğimiz yılın Mayıs ayında kayıtlara geçen Tesla satışları bir yılın sonunda durma noktasına kadar geldi.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'nin verilerine göre Mayıs ayında Türkiye'de 10 adet Tesla satışı gerçekleştirildi. Dernek, diğer otomotiv şirketlerinden veriler derlerken, Tesla'nın verilerinin kamuoyuna yapılan açıklamalardan tahmini olarak çıkarıldığını bildirdi.

HAVELSAN ihracat başarılarına yeni bir ülkeyi ekledi HAVELSAN ihracat başarılarına yeni bir ülkeyi ekledi

Tesla satışları derneğin veri setine ilk kez Mayıs 2023'te 200 adet ile dahil olmuştu. Ardından Türkiye'de Tesla satışlarının hızlandığı görülmüştü. Eylül ayına kadar devam eden yükseliş ivmesinin sonunda bu ayda aylık 4 bin 700 satış adedi yakalanmıştı.

Eylül ayından sonra Tesla satışlarında düşüş ivmesi dikkat çekti. Ekim 2023'te satışlar üç haneli seviyelere gerilerken, Kasım'da yeniden bir canlanma belirtisi göstermişti. Fakat Kasım ayının ardından düşüş ivmesi hızlanmış ve Şubat'ta ilk kez iki haneli sayılara gerilemişti.

Tesla Nisan ayında Türkiye'ye özel Model Y versiyonunu tanıtmıştı. Tek motoru ve 160 kilovatı aşmayan gücü ile yüzde 10'luk ÖTV dilimine giren bu model, Tesla'nın Türkiye'deki en ucuz versiyonu olarak tanıtılmıştı

Editör: Yudum Özel