İsrail ordusunun alıkoyduğu gazeteci, Filistinlilerin maruz kaldığı işkenceyi anlattı İsrail ordusunun alıkoyduğu gazeteci, Filistinlilerin maruz kaldığı işkenceyi anlattı

7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 103'ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 35 bin 456 Filistinli yaşamını yitirdi. Gazze'de soykırım yapıldığına yönelik deliller artarken Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden (UCM) dikkat çeken bir hamle geldi. 

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden (UCM); Gazze'de yaşananların ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, İsrail Savunma Bakanı Gallant, Hamas lideri Yahya Sinvar ve Kassam Tugayları Başkomutanı Muhammed Deif için savaş suçu iddiaları nedeniyle tutuklama emri çıkarılmasını talep etti.

"YAKALAMA KARARI" BAŞVURUSUNDA BULUNDU

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında "yakalama kararı" başvurusunda bulunduğunu bildirdi.

UCM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Han, Başbakan Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'a ilaveten Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar ve Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları'nın lideri Muhammed ed-Dayf hakkında "yakalama kararı" başvurusunda bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı