Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Safedi, başkent Amman'da Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ile bir araya geldi.

Görüşmede, Ürdün ile AB arasında "ilişkilerin her alanda güçlendirilmesi" konusu ele alındı.

Ürdün'deki Suriyeli mülteciler krizine değinen Safedi, "uluslararası toplumun Suriyeli mültecilere karşı sorumluluklarını üstlenmesi" ve sorumluluğun sadece Ürdün'e ve diğer ev sahibi ülkelere bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

“MÜLTECİLERE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ÜLKELERE DESTEK AZALIYOR”

Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere uluslararası desteğin azaldığını vurgulayan Safedi, Suriyeli mültecilere ev sahipliği konusunda Ürdün'e verdiği destek için AB'ye teşekkür etti.

Kanser tedavisi görüyordu: Galler Prensesi Kate Middleton, aylar sonra halkın karşısına çıkacak Kanser tedavisi görüyordu: Galler Prensesi Kate Middleton, aylar sonra halkın karşısına çıkacak

Schinas ise Ürdün'ün Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapmasını ve onlara makul yaşam şartları sağlamasını takdirle karşıladığını dile getirdi.

Ürdün coğrafi konumu itibarıyla Filistin, Irak ve Suriye'den en çok göç alan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede 2 milyon Filistinli, 1,3 milyon Suriyeli ve binlerce Iraklı sığınmacı yaşıyor.

Editör: Elif Zülfigaroğlu