Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 11 Mart'ta Yeşilköy Mahallesi Florya istikametinde ilerleyen Mehmet Fettahoğlu'nun kullandığı tırın üst geçide çarpıp üzerine devrildiği otomobildeki aynı aileden Recep Aytekin (44), Güler Aytekin (66), Sultan Aytekin (43) ve Merve Aytekin'in (16) hayatını kaybettiği trafik kazasına yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı.

Trafik kazasının ardından tutuklanan sürücü Fettahoğlu hakkında hazırlanan iddianamede, kaza tespit tutanağına yer verildi.

YÜKSEKLİK UYARISI VE BİLGİ LEVHALARI VARDI 

Tutanağa göre, sanığın yol güzergahında, Hava Harp Okulu ayrımlarına gelmeden 200 ve 50 metre geride ağır tonajlı araçlar için 4 metreyi gösteren gabari yükseklik uyarısı ve bilgi levhaları bulunduğu aktarıldı.

İddianamede, bu uyarılara göre Hava Harp Okulu yolundan sağa mecburi yön istikametine girmeyen sanığın aracıyla devam ettiği bildirilerek, dorsesinin sağ üst köşesi Yeşilyurt varyant köprüsüne çarpan tırın çekicisi ve yarı römorkuyla yan yatarak, aynı istikamette seyir halindeki maktul Recep Aytekin idaresindeki otomobilin üzerine devrildiği ve trafik kazasında araçta bulunan 4 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Otobüs sahiplerinden İBB önünde protesto: Alacağımızı istiyoruz Otobüs sahiplerinden İBB önünde protesto: Alacağımızı istiyoruz

Üzerine tır devrilen otomobildeki 4 kişinin ölümüyle ilgili sürücüye dava açıldı

SÜRÜCÜ DAHA ÖNCE DE AYNI YERDEN GEÇMİŞ

İddianamede ifadesi de yer alan sanık Fettahoğlu, yolda ilerlerken 4 metre üstü yüksek araçlar için mecburi yön tabelasını gördüğünü, ancak tır 3 metre 80 santimetre yüksekliğinde olduğu için mecburi istikamete gitmeyerek devam ettiğini dile getirdi. Dorsesi üst geçide çarpan tırın sola devrildiğini ve otomobilin de aracın altında kaldığını anlatan sanık, bu yolu daha önce de kullandığında yavaş geçtiğini söyledi.

Sanık Mehmet Fettahoğlu'nun, "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianame, Bakırköy 21. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Sanığın yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

Editör: Yudum Özel