CHP'li Veli Ağbaba, işe giriş tarihlerinin sigorta başlangıcı olarak kabul edilmemesi nedeniyle 1,5 milyon kişinin mağduriyet yaşadığını söyledi.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, stajyer ve çırakların yaşadığı mağduriyetle ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ağbaba, Türkiye’de, aday çırak ve stajyer olarak çalışma yaşamında yaklaşık 1,5 milyon kişinin bulunduğunu belirtti.

 “Stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihinin emeklilikte başlangıç olarak kabul edilmemesi, stajyer ve çırakların emeklilik hakkının ertelenmesine hatta emekli olamamasına neden oluyor. Meclis açıldığında buna mağduriyetin giderilmesi için gerekli çalışmaları hayata geçireceğiz’’ dedi.

‘SİGORTALININ BORÇLANMA SÜRESİNE DAHİL EDİLMEDİLER’

Ağbaba, ilgili kanun maddelerini hatırlatarak şunları kaydetti: “Mesleki Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitimi gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası; meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrencilere ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanmaktadır. 5510 sayılı yasanın 38. Maddesi'ne göre; çırak ve stajyerler ilk işe başladıkları tarihte uzun vadeli sigorta kolları kapsamına alınmamaktadır.

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun 41. Maddesi'nde sigortalıların borçlanabileceği süreler belirtilirken doğum, askerlik, doktora ve uzmanlık öğrenimi, avukatlık stajı, hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri gibi süreler borçlanma kapsamına dâhil edilmiş, aday çıraklık, çıraklık veya staj süreleri bu sürece dahil edilmemiştir. Bu durumda çalışma yaşamında bulunan stajyer ve çıraklar emekli olabilme noktasında ciddi mağduriyet yaşamaktadır.”

Son dakika... Gönül Boran Özüpak: "Formülleri asla kabul etmiyoruz" Son dakika... Gönül Boran Özüpak: "Formülleri asla kabul etmiyoruz"

‘MECLİS AÇILINCA ÇALIŞMALARIMIZI HIZLANDIRACAĞIZ’

Stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihlerinin sigorta başlangıcı olarak kabul edilmesi gerektiğini belirten Ağbaba, “Ayrıca geriye dönük borçlanma hakkının da tanınmaması mağduriyeti bir kat daha arttırmaktadır. Bu kişiler 08.09.1999 öncesi sigortalı olmaları durumunda. Hem ETY mağduru hem de ilk işe başlangıçları sigorta başlangıcı olarak kabul edilmediğinden emeklilikte, kademeli emeklilik sistemi ile ikinci kez mağdur olmalarını doğurmaktadır” dedi.

Ağbaba sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılacak bir düzenleme ile stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihleri sigorta başlangıcı olarak kabul edilmelidir. Meclis'e bu mağduriyetin giderilmesi için kanun teklifimizi verdik. Lakin iktidar yetkilileri, bu konuyu gündeme dahi almadılar. Meclis açıldığında stajyer ve çırakların mağduriyetlerinin giderilmesi için  çalışmalarımızı tekrar hızlandıracağız.”