Afganistan’ın Baglan bölgesinde meydana gelen sel felaketinde sivillere yardım için mücadele devam ediyor. WFP’den konu hakkında yapılan açıklamada, “Baglan, Afganistan'daki etkilenen bölgelerin çoğuna kamyonlarla erişilemiyor. WFP, her şeyini kaybeden hayatta kalanlara gıda ulaştırmak için her türlü alternatife başvurmak zorunda kaldı” ifadelerine yer verildi. WFP, dün yaptığı açıklamada, 300 kişinin selde hayatını kaybettiğini bildirmişti.

Blinken’dan İsrail'e uyarı: Refah'a büyük bir saldırı, Gazze'de güçlü bir direniş getirir Blinken’dan İsrail'e uyarı: Refah'a büyük bir saldırı, Gazze'de güçlü bir direniş getirir

51 ÇOCUK SELDE CAN VERDİ

UNICEF tarafından yapılan açıklamada ise can kaybının 240 olduğu, hayatını kaybedenler arasında 51 çocuğun da bulunduğu dile getirildi. Açıklamada, “Afganistan'ın kuzeydoğusunda meydana gelen sel felaketinde 51'i çocuk olmak üzere en az 240 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi. Ek raporlar geldikçe rakamların artması bekleniyor. Can kayıplarının çoğu, şiddetli yağışların tahminen 3 bin evi yıktığı, tarım arazilerine zarar verdiği, hayvanları sürüklediği, okulları kapattığı ve sağlık merkezlerine zarar verdiği Baglan vilayetinde bildirildi. Takhar ve Badakhshan vilayetleri de ilk belirlemelere göre en az 300 evin hasar görmesinden etkilendi” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan bölgede yer alan Afganistan Kızılayı, selden etkilenen ailelere yardım için çalışmalarını sürdürdüğünü duyurdu.

Editör: Yudum Özel