Kurumun konuya yönelik ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

İnternet bağımlılığına dikkat! Gençlerin düşünme becerilerini zayıflatıyor İnternet bağımlılığına dikkat! Gençlerin düşünme becerilerini zayıflatıyor

Buna göre, eski unvanı Twitter, Inc. olan X Corp. (Twitter/X) adlı sosyal ağ sağlayıcısı, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun uyarınca, "Türkiye'de temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü" yerine getirdi. Bu nedenle platforma 19 Temmuz 2023'te getirilen reklam yasağı kaldırıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, reklam yasağının ardından planlanan bant daraltma yaptırımı öncesinde şirketin gerekli adımları attığını açıklamış, temsilcilik açıldığını duyurmuştu. Bant daraltma adımıyla ilgili uyarılarda bulunduklarını ve bunun Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde de gündeme geldiğini belirten Bakan Uraloğlu, bu adım üzerine şirketin Nisan ayının sonunda İstanbul’da bir şirket kurarak temsilci atadığını dile getirmişti.

X VERGİ ÖDEYECEK 

Bakan Uraloğlu, X’in Türkiye’de resmi temsilci atayarak hem ülkedeki kazançlarından vergi ödeyeceğini hem de gerektiğinde doğrudan yaptırımlara muhatap olacağını belirtmişti.

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da X’in tüzel kişi temsilcisinin BTK’ya bildirildiğini, Böylece Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci bildirmeyen kalmadığını açıklamıştı. Karagözoğlu, yasa kapsamında, sosyal medya şirketlerinin Türkçe yapılan başvuruları Türkçe yanıtlayacağını, kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlaline ilişkin başvurulara sosyal ağ sağlayıcı tarafından 48 saat içinde cevap verilmesi gerektiğini anımsattı.

Yasa uyarınca temsilci bildirerek resmi muhataplık süreci başlatan sosyal medya şirketleri hukuka aykırı olduğu mahkeme tarafından belirlenen içerikleri 24 saat içinde kaldırmakla yükümlü.

Editör: Yudum Özel