Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Aralık ayında netleşecek yeni asgari ücret ile ilgili yapılan hesaplamalar ve tahminler ortaya çıkmaya başladı.2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde ‘işveren sigorta prim desteği’nde yüzde 58'lik bir artış söz konusu. Bu artışın asgari ücrete yansıması hâlinde 5 bin 500 TL olan ücretin 8 bin 690 TL’ye kadar çıkacağı tahmin ediliyor. İşte beklenen asgari ücret zammıyla ilgili son gelişmeler ve yapılan tahminler...

Türk-İş'ten promosyon açıklaması Türk-İş'ten promosyon açıklaması

2022 yılı biterken yeni yıl için belirlenecek asgari ücret zammı da merak konusu olmaya devam ediyor Peki yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde bütçe giderlerinin 4 trilyon 470 milyar lira, bütçe gelirlerinin 3 trilyon 810 milyar lira olacağı öngörülmektedir" dedi.

Bütçede en dikkat çeken kalem ise ‘işveren sigorta prim desteği’ oldu. 2022 bütçesinde 43.1 milyar TL olan ‘işveren sigorta prim desteği’ önümüzdeki yılda 68,1 milyar TL olarak belirlendi. Toplam yüzde 58 artış hedeflenen sigorta prim desteği ile aynı oranda asgari ücret artışı olursa net asgari ücretin 8 bin 690 TL olması bekliyor.

BAKAN BİLGİN: "EN KAPSAMLI MÜDAHALEYİ YAPACAĞIZ"

Merkezi bütçenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) geleceği gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den asgari ücret açıklaması geldi. Bilgin, "Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" diye konuştu. Bu kapsamda 2023 yılı için asgari ücrette en az 8 bin 690 TL yani yüzde 58’lik bir artış olacağı ise konuşulmaya başlandı.