Yunanistan Mahkemesi, Türk azınlığın yoğun olarak yaşadığı Batı Trakya’da 2022 yılında kurulan 'Batı Trakya Fenerbahçeliler Spor ve Kültür Derneği'nin kapatılmasına karar verdi.

Kanser tedavisi görüyordu: Galler Prensesi Kate Middleton, aylar sonra halkın karşısına çıkacak Kanser tedavisi görüyordu: Galler Prensesi Kate Middleton, aylar sonra halkın karşısına çıkacak

Gümülcine Asliye Hukuk Mahkemesi, derneğin logosundaki 'Batı Trakya' ifadesinin 'Türk azınlık' iması yaratabileceği gerekçesiyle kapatılmasına hükmetti. Yunanistan, uzun yıllardır 'Batı Trakya' diye bir bölge olmadığını, bölgenin adının sadece 'Trakya' olduğunu ve burada yaşayanların Türk değil, sadece 'Müslüman' olduklarını savunuyor.

Dernekten yapılan açıklamada, "Rodop Başsavcılığı tarafından Batı Trakya Fenerbahçeliler Spor ve Kültür Derneğimiz aleyhine başlatılan kapatma davasının kararı açıklanmıştır. Rodop Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın sonucunda derneğimizin kapatılması karara bağlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Dernek yetkililerinin bu karara üst mahkemede itiraz etmeleri bekleniyor.

Kaynak: CNN Türk