Rusya ve Kuzey Kore'den yeni kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması: Detaylar neler? Rusya ve Kuzey Kore'den yeni kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması: Detaylar neler?

Ukrayna, iki yıldan uzun bir süredir devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı'nda Batı ülkelerinden aldığı askeri ve maddi yardımların yanı sıra asker eksikliğini gidermek için yeni alternatifler arıyor. Bu doğrultuda Urayna, mahkumların orduya katılmalarına yönelik başvuruları kabul etmeye başladı. Şu ana kadar 4 binden fazla Ukraynalı mahkum orduya katılmak için başvuruda bulundu.

Hükümet tarafından mahkumlara sunulan teklifi kabul ederek savaş sonuna kadar orduda görev almayı kabul eden mahkumların süresine bakılmaksızın kalan hapis cezaları affedilecek.
 

4 BİNDEN FAZLA BAŞVURU GELDİ

Adalet Bakanlığı şu ana kadar 4 bin 564 mahkumun orduya katılmak için başvuruda bulunduğunu duyurdu. Başvuru yapan kişilerin sağlık kontrolünden geçmeleri ve başvurularının bir mahkeme tarafından onaylanması gerekiyor.

Ukrayna Adalet Bakanı Denis Maliuska dün yaptığı açıklamada, "Askeri komutanlar arasında mahkumları almak için rekabet var. Çünkü insan gücü eksikliği var ve bu nedenle bu insanları alabilmek için rekabet içindeler" diye konuştu. Adalet Bakanı daha önce yaptığı açıklamada toplamda 10 bin ila 20 bin mahkumun orduya katılmasını beklediğini dile getirmişti. Bakan Maliuska, başvuranların büyük bir kısmının yaklaşık 2 ay içinde hizmet vermesini umduklarını söylemişti.
 

"BİR YILIM KALDI VE SAVAŞA GİDECEĞİM"

Anlaşmayı kabul eden Mykola Rybalka, Kiev bölgesindeki bir hapishanede 5 yıldır mahkum olduğunu söyleyerek, "Bir yılım kaldı ve savaşa gideceğim" dedi. Hırsızlık suçundan mahkum olan Rybalka, "Bu duvarların arkasında geçirdiğim 5 yıl iz bıraktı. Çok şey gördüm ve çok şey anladım. Artık hiçbir şeyden korkmuyorum" dedi.

Ukrayna'da iki ya da daha fazla kişinin öldürülmesi, alkollü araç kullanarak adam öldürme, cinsel suçlar, vatana ihanet ve yolsuzluk gibi suçlardan hüküm giymiş mahkumların askerlik yapması yasak.
Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlarında Rus paralı asker grubu Wagner, binlerce Rus mahkumu orduya almıştı. Orduya katılan mahkumların 6 ay hayatta kalmaları halinde cezalarının affedileceği vadedilmişti.

Kaynak: İHA