Bakan Güler, 45 ülke ve yaklaşık 11 bin personelin katıldığı 'EFES-2024 Tatbikatı'nda gazetecilerle bir araya gelerek soruları yanıtladı. 

Erdoğan İspanya'da konuştu: Hükümetler olarak iş dünyamızı destekleyeceğiz Erdoğan İspanya'da konuştu: Hükümetler olarak iş dünyamızı destekleyeceğiz

 Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantılarının sözde bölgesel seçim çalışmalarının kabul edilemez olduğunu söyleyen Güler, "Millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına, bir oldubittiye fırsat vermeyeceğiz" ifadesinde bulundu.

'AVRUPA'DA  DAHİ PEK YAKALANAMIYOR'

Bakan Güler, İzmir Seferihisar'da düzenlenen Efes-2024 Tatbikatı'nı izlemek üzere katılım sağlarken burada aralarında Posta Gazetesi Yazarı Murat Çelik'in de olduğu gazetecilere çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bakan Güler, 45 ülke, 11 bin personelin katıldığı, bölgenin en büyük 'Birleşik Müşterek Tatbikatı' EFES-2024'ün katılımcılar için önemli fırsat olduğunu söyleyerek şu ifadelerde bulundu:

"Böylesine kapsamlı fiilî atışlı bir tatbikata katılma fırsatı bölgemizde ve Avrupa'da dahi pek yakalanamıyor. O nedenle her yıl katılımcı ülke sayısı artıyor."

"İKİ ÜLKENİN YARARINA OLACAĞINA İNANIYORUM"

Türkiye ile Yunanistan ilişkileri hakkında konuşan Güler, şu açıklamalarda bulundu:

"Olumlu bir dönemden geçtiğimize, çözüm odaklı yaklaşımla dürüst ve yapıcı bir ilişkinin iki ülkenin yararına olacağına inanıyorum. Biz kimseyle özellikle komşularımızla problem yaşamak istemiyoruz. Ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak için ordumuzun etkinlik ve caydırıcılığını artırmak için çalışıyoruz."

Devamında ise Güler, NATO müttefiki iki ülkenin sorunlarını çözmek için en iyi yolun üçüncü tarafa gerek duymadan diyalog kurmak olduğunu aktardı.

"OLUMLU ve FAYDALI OLDU"

Milli Savunma Bakanı Güler, Irak'ın kuzeyindeki operasyonların sürdüğünü söylerek, "Irak'a yaptığımız son ziyaret oldukça olumlu ve faydalı oldu. Yıllardır PKK'yı 'terör örgütü' olarak tanımlamayan Irak, 'yasaklanmış örgüt' olarak tanımladı" dedi. Terör örgütünün Suriye'deki sözde seçim çalışmalarının, ülkenin toprak bütünlüğü açısında kabul edilemez olduğunu söyleyen Yaşar Güler, "Millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat vermeyeceğimizi bir kez daha altını çizerek vurguluyorum" dedi.

"HER ZAMAN İFADE ETTİK"

Güler, ABD'nin PKK/ YPG'yle yaptığı iş birliğinin, müttefiklikle bağdaşmadığını belirterek "Amaç DEAŞ'la mücadele ise iş birliğinin teröristlerle değil, müttefiklerle yapılması gerektiğini ve buna hazır olduğumuzu her zaman ifade ettik" dedi. Güler, bu işbirliğinin Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehlikeye attığını söyledi. Bakan Güler, "DEAŞ'la göğüs göğse mücadele eden, binlerce DEAŞ'lı teröristi etkisiz hâle getiren ve Suriye'yi DEAŞ'tan kurtaran biziz" ifadesinde bulundu.

"KORE İLE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR"

Yerli savunma sistemlerinin üretimi konusunda açıklamalarda bulunan Güler, "Dünyada uçak gemisine sahip çok az ülke var. İnşallah bunlardan biri de biz olacağız ve güç aktarma kabiliyetimizi artıracağız" diyerek, Altay tankının üretiminde sürecin takvime uygun ilerlediğini aktardı. Devamında ise Güler şu ifadelerde bulundu:

"İki adet tankı teslim aldık. Motorlar konusunda Kore ile çalışmalar devam ediyor. Kendi motorlarımızı da tamamlamak üzereyiz."

"İSRAİL'E DUR DENMESİNİN VAKTİ ÇOKTAN GELİP GEÇTİ"

Öte yandan Bakan Güler, İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü katliama değinerek şu açıklamalarda bulundu:

"Çocuklar dâhil binlerce masum Filistinliyi katleden İsrail'e dur denmesinin vakti çoktan gelip geçti. Bu yanlıştan bir an evvel dönülmeli ve daha geç olmadan bu zulüm bitmelidir" dedi. Kendi toplumu tarafından protesto edilen İsrail yönetimine karşı dünyanın sabrının tükenmek üzere olduğunu söyleyen Güler, "Bu katliama sebep olanlar bedelini er ya da geç, ağır şekilde ödeyecekler." 

Kaynak: SonDakika.com