Resmi olmayan sonuçlara göre, Bitlis'te Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM) adayına 198 oy fark atarak kazanan AK Parti, seçim sonuçlarına itiraz etti.

Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde DEM Parti adayını 198 oy farkla geride bırakıp yeniden belediye başkanı seçilen AK Parti adayı Nesrullah Tanğlay, yazılı bir açıklamada bulundu.

Başarılarının gölgelenmeye çalışıldığını ve hazmedilmediğini iddia eden Tanğlay, "Biz buradayız. Bir yere gitmedik, tek bir tane 'taşıma seçmen' bilmiyoruz, tek bir hile yapmadık, tek bir tane oyu lehimize çevirmedik. Halkımızdan emin olduğumuz kadar, kendimizden de eminiz" diye konuştu.

Geçersiz oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunduklarını bildiren Tanğlay, seçim günü görevlilerin 'geçersiz' kabul ettiği oylarla sandıkları 'yakma' girişiminde bulunduğunu öne sürdü.

"ALGI OPERASYONLARINA KURBAN EDİLMESİNİ ASLA KABUL ETMİYORUZ"

Tanğlay, "Bu durumda seçimlerin sonuçlarının mesnetsiz iddiaların gölgesinde kalmasını, algı operasyonlarına kurban edilmesini asla kabul etmiyoruz" diyerek açıklamasına şöyle devam etti:

İYİ Parti'nin Ordu başvurusu YSK'den ret aldı! İYİ Parti'nin Ordu başvurusu YSK'den ret aldı!

"Biz de yasal çerçevede seçim sonuçlarına itiraz hakkımızı kullanıyoruz. Geçersiz oyların yeniden sayılması için seçim kuruluna itirazımızı yaptık. Kurulun itirazları kabul edip, şaibeli olduğu iddia edilen bütün durumları hakkaniyet çerçevesinde incelemesini diliyoruz. Hizmetten şeref duyduğumuz değerli halkımıza yeniden hizmet etmek için kolları sıvamışken, sizleri bu gündemle yorduğumuz için üzgünüz."