Bakan Göktaş, yazılı açıklamada bulunarak, doğalgaz tüketimlerine yönelik destek ödemelerinin yapıldığını belirtti. Ayrıca konuya ilişkin, yeni sistem ile birlikte yardım programına her ödeme döneminde ayrıca başvuru yapılmasına gerek kalmadığını aktararak, "Halihazırda ev sahibi veya kiracı olarak doğal gaz arzı sağlanan ilçelerde ikamet eden ve hanesinde mesken türü doğal gaz aboneliği bulunan vatandaşlarımız başvurularının onaylanmasının ardından ikamet ettikleri haneye ait faturalarını ödeme birimlerine ibraz etmeleri yoluyla ikamet ettikleri ilçeye karşılık gelen tutardan düzenli olarak yararlanabilecek." şeklinde açıklamalarda bulundu.

DESTEK TUTARLARI YILLIK 1500- 3500 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

Bakan Göktaş, "Düzenli Doğal Gaz Tüketim Desteğimizde ödemeler başladı. Bu doğrultuda Düzenli Doğal Gaz Tüketim Desteği kapsamında 2023 yılı ekim, kasım, aralık, 2024 yılı ocak, şubat ayları için hak sahibi 584 bin 941 haneye toplam 399 milyon 947 bin lira ödeme yapacağız." diyerek, başvuruların 2023 aralıkta e-Devlet "Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti" üzerinden alınmaya başlandığını hatırlattı.

Göktaş, ısı ölçümleme çalışmaları yaptıklarını, teknik ve ısınma ölçüleriyle doğru orantılı dağılım gerçekleştirdiklerini aktararak, belirlenen destek tutarının ısıl harita baz alınmasıyla yıllık 1500- 3500 lira arasında değiştiğini belirtti.

Devamında ise Göktaş, "Bu doğrultuda 8 aylık belirlenen ve ilden ile değişkenlik gösteren tutarlar aylık olarak hesaplanırken iki ayda bir ödenek ayırıyoruz. Vatandaşlarımız doğal gaz faturalarını PTT ödeme noktalarına ibraz etmeleri suretiyle desteğimizden yararlanabilir." ifadelerine yer verdi.

Bakan Özhaseki'den "kentsel dönüşüm" duyurusu Bakan Özhaseki'den "kentsel dönüşüm" duyurusu

BAŞVURU İÇİN BELİRLİ ŞARTLAR BULUNUYOR

Yapılacak Doğal Gaz Tüketim Desteği ödemelerinden vatandaşların yararlanabilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Başvuru yapacak kişinin, Türk vatandaşı olması, e-Devlet'ten destek programına başvurması, doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet etmesi, ikamet adresinde doğal gaz aboneliği bulunması, faturasının mesken abone grubuna ait olması ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi kriterlerini birlikte yerine getirmesi gerekiyor.

(Kaynak:AA)