Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da "Sandık Yönetim Kurulu İftarı” programında konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar:

Sizleri hürmetle muhabbetle selamlıyorum. İftar soframızı şereflendirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Rabbim tuttuğunuz oruçları yaptığınız ibadetleri katında kabul buyursun.

Artık Kadir gecesine yaklaşıyoruz. 

Sandık Kurulu üyesi kardeşlerimle bir arada olarak pazar günü yapılacak seçimlere ben inanıyorum ki Beyoğlu başka bir heyecanla hazırlanıyor. Sandıklarda inanıyorum ki sizler kuş uçurtmayacaksınız. Sabah erken saatlerinde sandık mahaline varıp orada kontrol altına alacağınıza inanıyorum.

Gençler, dünyanın dört bir yanında zulüm gören, eziyet çeken, haksızlığa ve hukuksuzluğa maruz kalan kardeşlerimiz için de dua ediyoruz.

Bugün vefat haberini almanın üzüntüsünü yaşadığımız Osman Karaaslan kardeşime bir kez daha Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. 

"VATANDAŞIMIZIN İRADESİNE MÜDAHALE İÇİN PEK ÇOK KİRLİ PAZARLIĞIN YAPILDIĞINA ŞAHİT OLDUM"

Siyasi mücadelemizde hakkın rızasını halkımızın duasını almak için çalıştık. Ülkemize hizmet ederken de hep bu gaye için sarf ettik.

Her seçim dönemini milletimize geçmişte yaptıklarımızın hesabını verme ve gelecekte yapacaklarımızın ruhsatını alma vesilesi olarak gördük. Milli iradenin üstünlüğüne tüm kalbiyle inanan bir kadro olarak yetkiyi hiçbir zaman başka yerlerde ve yöntemlerde aramadık.

Geçmişte milletten alamadıkları iktidar yetkisini darbe ve vesayet eliyle gasp etmeye can atanlar vardı. Aynı şekilde sandığa milletin atmadığı oyu hile ve hurdayla kendi hanelerine yazdırmak için her türlü oyunu sergileyenlere de rastlıyorduk.

Biz teşkilatımızla sandık görevlilerimizle, gönüllü vatandaşlarımızla sandığı da sonuçlarını da çok sıkı tuttuğumuz için kimse başka yollara tevessül edemiyor. Bu seçimlerde sandığa gidecek vatandaşımızın iradesine müdahale için pek çok kirli pazarlığın yapıldığına şahit oldum. 

Jose Mourinho THY'nin reklam yüzü oldu! Jose Mourinho THY'nin reklam yüzü oldu!

CHP'nin İstanbul'daki büyükşehir adayı bu oyunların peşinde. Benim halkım bu seçimlerde Ekrem efendiye böyle bir yol göstermeyecek. İnşallah biz Allah'ın izniyle "Muradımıza ereceğiz."

"Sandıklara sahip çıkacağınıza yürekten inanıyorum"

Kazanmak değil kaybettirmek için ortada dolaşanların motivasyon kaynaklarının hiç de masum olmadığı açıktır.

Bavul bavul dolarlar, avrolar... Kimse böyle bir görüntüyü dava ile izah edemez. Siz sırtınızı dönseniz de hakikatler değişmiyor. Bu seçimde bilhassa İstanbul'da şehrin geleceğiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir oyun oynanıyor.

Türkiye bu siyaset tarzını çeyrek asır öncesinde rafa kaldırmıştır. Bunca yıl sonrasında ülkemizde zübük siyasetini hortlatanların niyeti bugün İstanbul'u yarın tüm ülkeyi yağmalamaktır.

Bunca yıllık siyasi hayatımız, bize şunu gösterdi; seçim sahada kazanılır sandıkta tescil edilir. Sahada yoksanız sandıktan zaten bir şey çıkmaz, sandığı iyi kontrol edemezseniz de sahadaki emeğinizin en azından bir kısmı heba olur. Sizler canla başla sahada çalıştınız. Asıl önemli vazife pazar günü sizi bekliyor. Sandıklara sahip çıkacağınıza yürekten inanıyorum. İşi sıkı tutmamız gerekiyor. Bizim kimsenin oyunda gözümüz yok ama bize emanet edilmiş tek bir kardeşimizin oyunun zayi edilmesine de rıza gösteremeyiz.

Bir an bile vazifemizi ihmal etmeyeceğiz. 

Seçim günleri her türlü yalana, provokasyona, operasyona açık günlerdir. Sandık görevlilerimizin kaynağı teşkilatımız olmayan hiç bir bilgiye itibar etmemeleri gerekir.

Sandığın kazası 5 yılda bir olabiliyor. İstanbul'un 5 yılı kaybolup gitti, bir 5 yıl daha aynı akıbete uğratamayız.

Biz Murat Kurum kardeşimizin hem şehrin son dönemdeki kayıplarının telafisi hem geleceğe hazırlanması hususundaki becerisine güveniyoruz. 

Allah'ın izniye 1 Nisan'da İstanbul'un gözlerini yeni bir döneme açacağına inanıyorum.