Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 2023'ün ilk Kabine toplantısı, bugün Beştepe'de başladı.

NTV'de yer alan habere göre; EYT düzenlemesini içeren kanun teklifinin, hafta başında Meclis Başkanlığı'na sunulması da gündemde.

Teklifin, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinin ardından Genel Kurul süreci başlayacak. Düzenleme ile 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik yolu açılacak.

Sözleşmelilere kadro düzenlemesinde de AKP'nin hazırladığı yasa teklifinin Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Taslağa göre, 400 bini aşkın sözleşmeli personel, kadroya geçecek. Kadroya geçenler, 1 yıl aday memur olacak.

Yeniden Refah Partisi'nden: Staj ve çıraklık mağdurlarına, 2000 sonrası SGK mağdurlarına destek Yeniden Refah Partisi'nden: Staj ve çıraklık mağdurlarına, 2000 sonrası SGK mağdurlarına destek

Kabine toplantısının gündeminde, 7. Yargı Paketi'nin de yer aldığı öğrenildi. Düzenleme ile, "çat kapı" haciz işlemi tarihe karışacak. Uyuşturucu bağımlısı suçluların tedavisi için özel cezaevleri kurulacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın kabine toplantısında yapacağı sunumun ardından paketin, Meclis'e gönderileceği bildirildi.

Toplantının konulardan birinin de, "enflasyonla mücadele" olacağı, enflasyondaki düşüş için yol haritasının belirleneceği ifade edildi.

Ayrıca, toplantıda; terörle mücadele, enerji güvenliği konusunda atılan adımlar ve dış politikadaki gelişmelerin de ele alınacağı bildirildi. (Kaynak:T24)