2 buçuk milyon vatandaşın trafik kurallarını ihlal etme, maddi yükümlülüklerini yerine getirememe ve cezalı duruma düşme durumlarından ehliyetlerinin ellerinden alındığı bilinirken, 1 milyon vatandaş da işini kaybetti. Vatandaşlar "bir defaya mahsus" af için taleplerini devlet yetkililerine iletiyor. Trafik kurallarına uymayarak ehliyetini kaptıran vatandaşlar sosyal medyada etkinlikler düzenleyerek yetkililere sesleniyor.

Ehliyetlerini kaybeden vatandaşlar mevcut ekonomik şartlarda maddi açıdan zorlandıklarını ve ehliyetleri olmaması nedeniyle de iş bulmakta güçlük çektiklerini belirtiyor. Bir yılı aşkın süredir "af" bekleyen vatandaşlar, hükümetten gelecek af yasasını beklemeye devam ediyor.

Ehliyet Alma Şartları Nelerdir? Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

MELİH MERİÇ'TEN DESTEK

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Melih Meriç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ehliyet affı için çağrıda bulundu.

Meriç, "Ehliyet affı ile ilgili yapılan düzenlemeler yetersiz kalmış ve bir çok aile mağdur edilmiştir. Şoförlerimiz ehliyetlerine kavuşmak için uzun yıllardır bekliyorlar. Bu noktada bir düzenleme yapılması şart. Ekonomik şartların oldukça zor olduğu bu süreçte şoför esnafımız ve aileleri zor durumdadır. Olası kast veya bilinçli taksir ile ölümlü ya da yaralamalı kazaya sebebiyet vermeyenlerin ve süreklilik arz eden madde bağımlılığı olanlar hariç bir defalığa mahsus ehliyet affı ihtiyaç durumundadır. Cezalar ağır yaşam şartları zor! İnsanlarımız geçimini şoförlük yaparak sağlıyor. Daha fazla Mağdur edilmemelidir." ifadelerini kullandı.

Süresiz nafaka mağdurları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sesleniyor Süresiz nafaka mağdurları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sesleniyor

EYLEM ERTUĞ ERTUĞRUL TBMM'DE EHLİYET AFFI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, TBMM’de yaptığı konuşmada ehliyeti alınan vatandaşlar için ehliyet affı istedi.

Ertuğrul TBMM'deki konuşmasını sosyal medyada paylaşarak, “Cezalar ağır, yaşam şartları zor! Ekmeğini buradan kazanan yüzbinlerce vatandaşımız var! Ölümlü ya da yaralamalı kazaya karışmadan ehliyeti alınmış bu nedenle çocuğunu okula, hastaneye götüremeyen vatandaşlarımız var! Ehliyet Affı yasalaşmalıdır!” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA SARIGÜL DESTEKLEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mustaf Sarıgül, vermiş olduğu kanun teklifi ile milyonların umudu oldu. Mustafa Sarıgül, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapmış olduğu açıklamada, ölümlü ve yaralamalı kazalara sebebiyet vermeyen, madde kullanmayan şoförler için bir defaya mahsus ehliyet affı konusunu gündeme getirmişti.

1714028008112-ehliyet-aa-1512546

EHLİYET AFFI NELERİ KAPSIYOR?

Ehliyet affı, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, alkol, drift ve aday sürücülük dışındaki durumlarda alınan ceza puanlarının silinmesini kapsıyor. Bu durum, ehliyet ceza puanı dolmuş ve bu nedenle ehliyetine el konulan yaklaşık 10 bin sürücü için geçerli olacak.

EHLİYET AFFI NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

TBMM tarafından kabul edilen ehliyet affı düzenlemesi, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yasalaşarak yürürlüğe girecek. Bu süreç tamamlandığında, yasa kapsamındaki sürücülerin ceza puanları silinecek ve el konulan ehliyetler iade edilecek.

KİMLER EHLİYET AFFINDAN YARARLANABİLECEK?

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın açıklamalarına göre, kanun kapsamında 5 ile 95 puan arasında ceza puanı olan sürücülerin cezaları silinip sıfırlanacak. Ancak alkollü araç kullanma, uyuşturucu etkisi altında araç kullanma, drift yapma ve ölümlü kazaya neden olma gibi durumlar bu affın dışında tutulacak.

EHLİYET AFFI İLE İLGİLİ SÜRÜCÜLERİN YAPMASI GEREKENLER

Ehliyet affından yararlanacak sürücülerin, ehliyetlerine el konulan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne başvurarak ehliyetlerini geri alabilecekleri belirtiliyor. Başvuru süreci ve gerekli evraklar konusunda daha fazla detayın Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile açıklanması bekleniyor.

Bu düzenleme, trafik kurallarını ihlal eden ancak affın kapsadığı durumlar dışında kalan sürücüler için yeni bir başlangıç anlamına gelmekte. Ehliyet affının, sürücülerin trafik kurallarına daha dikkatli uymalarını sağlaması ve trafik güvenliğine katkıda bulunması umuluyor.

Ehliyet affı çıkacak mı? sorusuna henüz yetkililerden somut bir adım gelmese de sürücüler umutla beklemeye devam ediyor.

Editör: Zeynep Peksoy